Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Czym jest szalunek tracony?

Czym jest szalunek tracony?

Szalowanie, określane również mianem deskowania, to tymczasowa konstrukcja umożliwiająca nadawanie mieszance betonowej odpowiedniego kształtu. Szalunki mogą być wykonane z drewna, płyt, sklejki wodoodpornej lub metalu. Deskowanie służy przede wszystkim do wykonywania konstrukcji betonowych i żelbetonowych, a rzadziej jest stosowane do produkcji prefabrykatów.

Szalunek tradycyjny a tracony

Szalunki stanowią niezbędny element konstrukcyjny na każdej budowie. Z ich pomocą można wykonać m.in. ławy fundamentowe, schody, stropy, cokoły i wiele innych rozwiązań budowlanych. Deskowanie zapobiega rozlewaniu się masy betonowej w sposób niepożądany oraz umożliwia uzyskiwanie konkretnego kształtu i gładkiej, równiej powierzchni danego elementu. Szalowanie można wykonać we własnym zakresie, kupić gotowe elementy lub skorzystać z zyskującej na popularności możliwości, jaką jest wynajem szalunków.

Tradycyjne systemy mają charakter tymczasowy – przygotowanie konstrukcji wymaga większych nakładów czasowych, podkuwania betonowej wylewki, wynajmu pomocniczego sprzętu, a także zatrudnienia dodatkowych pracowników. Alternatywę stanowią w tym przypadku tzw. szalunki tracone, wykonywane z płyty cementowo-wiórowej. Należy zaznaczyć, że są to konstrukcje nierozbieralne, więc nie ma możliwości ich demontażu i ponownego złożenia. W ujęciu całościowym koszt szalunku traconego jest niższy niż konstrukcji tradycyjnych.

Zalety szalunków traconych

Po zakończeniu prac betoniarskich szalunki tracone stają się istotnym elementem konstrukcyjnym, zapewniając dodatkową izolację termiczną budynku. Zastosowanie płyty cementowo-wiórowej gwarantuje odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, niwelując tym samym ryzyko wystąpienia wilgoci, pleśni czy zagrzybienia. Natomiast dodatkowe docieplenie systemu styropianem zapobiega powstawaniu tzw. mostków termicznych w betonie. Deskowanie tracone wykonuje się poprzez przewiercenie murów i przymocowanie do nich szalunku z wykorzystaniem wkrętów lub kotew. Czas wykonania takiej konstrukcji jest więc zdecydowanie krótszy niż w przypadku szalunku tradycyjnego.

Reasumując, szalunek tracony powstaje z impregnowanej płyty wiórowo-cementowej i jest przytwierdzany do konstrukcji budynku na stałe. Tradycyjne oszalowanie, tworzone najczęściej z desek sosnowych o grubości 2,5-3 cm, stanowi konstrukcję tymczasową, demontowaną po uformowaniu elementu budowlanego. Oczywiście zdemontowane części systemu mogą zostać ponownie wykorzystane.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.