Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Czyszczenie, naprawa lub remont szalunków

Czyszczenie, naprawa lub remont szalunków

Szalunki do wykopów czy do wykonywania stropów i ścian są niezbędne na każdej budowie. Ulegają one jednak istotnym obciążeniom ze względu na uciążliwe środowisko pracy. Stosunkowo szybko dochodzi bowiem do ich silnego zabrudzenia i niszczenia. Możliwe jest jednak wykonanie czyszczenia lub naprawy szalunków, które umożliwi dalszą bezproblemową eksploatację tych elementów konstrukcyjnych.

Czyszczenie szalunków

Szalunki ścienne czy zestawy używane do betonowania wykopów, ulegają stopniowemu zabrudzeniu betonem, zaprawą i innymi materiałami wykorzystywanymi podczas realizacji inwestycji budowlanych. Poddanie szalunków profesjonalnemu czyszczeniu pomaga w zachowaniu ich właściwości użytkowych na długi czas. Mycie wspomnianych konstrukcji za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych i przy wykorzystaniu specjalistycznych środków chemicznych pozwala skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia, a przede wszystkim beton zaschnięty w najtrudniej dostępnych zakamarkach. Regularne czyszczenie i odpowiednia konserwacja szalunków pozwala na uzyskanie gładkich i równych pionowych bądź poziomych powierzchni z betonu.

Naprawa i remont szalunków

Oprócz zabrudzeń, szalunki stropowe czy ścienne systematycznie niszczą się i odkształcają. W takim przypadku niezbędne będzie przeprowadzenie ich remontu. Pierwszym etapem prac zawsze jest dokładne wyczyszczenie szalunków, gdyż w ten sposób zostają odsłonięte skorodowane powierzchnie. Następnie należy je skrupulatnie oszlifować. Wszelkie pęknięcia metalowych elementów są z kolei precyzyjnie spawane i wygładzane papierem ściernym, tak aby powstała gładka powierzchnia robocza. W kolejnym etapie wykonywana jest wymiana sklejki i poszycia oraz wypełnienie istniejących ubytków. Zniekształcenia blatów są odpowiednio prostowane z zastosowaniem kalibracji ich geometrii. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie szalunków do wykopów profesjonalnymi preparatami antykorozyjnymi oraz pokrycie ich warstwą farby. Szalunki stropowe, oprócz blatów roboczych obejmują także rozmaite podpory i dźwigary. W trakcie remontu są one prostowane i odpowiednio kompletowane, w celu zapewnienia stabilnego podparcia podczas wylewania stropu.

Odpowiedni stan szalunków ściennych zapewnia wygodną, bezpieczną i wydajną pracę. Wypoziomowane, gładkie powierzchnie blatów roboczych i ram, które można uzyskać, poddając je czyszczeniu i naprawie, są gwarancją uzyskania idealnej płaszczyzny wylewanego betonu. W tym przypadku warto również zwrócić uwagę na odpowiednią konserwację oraz właściwe przechowywanie tego typu konstrukcji.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.