home firma szalunki do wykopów szalunki stropowe szalunki ścienne transport HDS Aktualności kontakt


Jak dobrać odpowiedni szalunek stropowy?

Jak dobrać odpowiedni szalunek stropowy?

Szalunki stropowe, zwane deskowaniem stropowym, umożliwiają wykonywanie poziomych elementów betonowych, czyli stropów. Są niezbędne zwłaszcza przy wznoszeniu konstrukcji wielopoziomowych. Czym zatem charakteryzują się tego typu szalunki i jak je właściwie dobierać?

Jaką funkcję pełnią szalunki stropowe?

Szalunki stropowe są niezbędne przy podtrzymywaniu poziomych elementów betonowych do momentu ich pełnego zastygnięcia. Należą zatem do podstawowego wyposażenia każdej budowy. Muszą być odpowiednio dobrane, bo w przeciwnym razie strop zniekształci się, popęka, a jego wiązanie będzie słabe. Można je zdemontować, dopiero gdy beton całkowicie zastygnie i będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Tego typu szalunki są zatem niezbędne przy wznoszeniu konstrukcji wielopoziomowych. Często są też wykorzystywane do zalewania stropów żelbetonowych, które ze względu na swoją podwyższoną wytrzymałość w ostatnim czasie bardzo zyskują na popularności. Ten typ szalunków jest ważny z dwóch względów – umożliwia wykonywanie stropów oraz zapewnia bezpieczeństwo pracy robotnikom na budowie. W związku z tym należy wykorzystywać wyłącznie produkty, które spełniają określone normy bezpieczeństwa i mogą zostać umieszczone w dokumentacji projektu.

Jakie szalunki stropowe wybrać?

Szalunki stropowe składają się z wodoodpornej płyty, wykonanej najczęściej ze sklejki, na którą wylewany jest beton. Kolejnymi elementami podtrzymującymi płytę są dźwigary, które muszą wykazywać odpowiednią wytrzymałość. W ten sposób można bowiem uniknąć ryzyka obsunięcia lub zapadnięcia się betonu, co generowałoby dodatkowe koszty. Dźwigary podtrzymują cały ciężar konstrukcji, dlatego muszą być odpowiednio rozmieszczone i zdemontowane dopiero, gdy strop będzie w stanie sam się utrzymać. Elementy te zwykle wspierają się na stalowych podporach i trójnogach. W starych metodach deskowania wykorzystywane były dźwigary drewniane, ale należy zaznaczyć, że posiadają one znacznie mniejszą wytrzymałość niż elementy metalowe. Szalunki stropowe wykonane z wysokiej jakości metalu posiadają oczywiście opcję regulacji wysokości w określonym zakresie.

Wiele firm budowlanych i niektórzy inwestorzy indywidualni decydują się na skorzystanie z usług wypożyczalni szalunków. Zakup, transport, składowanie czy renowacja tego typu konstrukcji może okazać się bowiem bardziej kapitałochłonne. Szalunki stropowe są niezbędne przy wykonywaniu stropów i należy dobierać je do planowanych wymiarów takiej konstrukcji. Zapewne wpłynie to bowiem na jakość i trwałość budynku oraz zapewni pełne bezpieczeństwo pracy.