Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak odpowiednio dobrać szalunek do konstrukcji?

Jak odpowiednio dobrać szalunek do konstrukcji?

Szalunek to swojego rodzaju forma, za pomocą której wykonuje się betonowe czy żelbetonowe konstrukcje. W miejscu powstawania fundamentu, ściany czy stropu, instalowany jest szalunek, który następnie uzupełniany jest zbrojeniem oraz betonem. Deskowanie daje pewność, że świeża mieszanka betonowa po czasie uzyska pożądany kształt i nie rozleje się poza formę. W momencie, gdy beton wyschnie i odpowiednio się zwiąże, możliwy jest demontaż szalunku.

W jakich przypadkach wykorzystywane jest deskowanie?

Szalunki mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. przy wznoszeniu fundamentów budynków, stropów żelbetonowych, cokołów ogrodzeń, ścian czy schodów. Szalunki można zbić samodzielnie, zakupić gotowe systemy lub skorzystać z usług przedsiębiorstw oferujących wynajem szalunków. Na rynku dostępne są szalunki wykonane z desek, aluminium czy tworzywa sztucznego ABS. Poszczególne modele różnią się również wytrzymałością oraz rozmiarem.

Szalunek z płyt

Przy deskowaniu tą metodą zwykle stosowane są płyty OSB o grubości powyżej 18 mm lub płyty MFD o grubości 18-21 mm. Popularna jest także sklejka laminowana papierem impregnowanym. Zaletą szalunków wykonanych z płyt jest ich szybki montaż oraz szerokie zastosowanie.

Szalunki systemowe

Szalunki systemowe wykorzystywane są wtedy, gdy za pomocą jednej formy trzeba wykonać konstrukcję o większych wymiarach. Rozwiązania tego typu wymagają etapowego podejścia do wykonywanych prac. Po zastygnięciu betonu forma jest demontowana i instalowana obok lub powyżej danego elementu. Wśród szalunków systemowych wyróżniamy konstrukcje: – ścienne, – stropowe, – do wykopów.

Szalunki do wykopów

Szalunki do wykopów są wykorzystywane do zabezpieczania wykopu przed osypywaniem. Ochraniają zatem pracowników, sprzęty oraz powstające zabudowania. Stosowanie szalunków do wykopów normowane jest przepisami prawa budowlanego. Deskowanie tego typu wykonywane jest, gdy wykop ma pionowe ściany o wysokości większej niż 1,25 m. Szalunek powinien wystawać 10 cm ponad powierzchnię ziemi.

Konstrukcje tego rodzaju można wykorzystywać podczas prac kanalizacyjnych, wodnych oraz przemysłowych. Szalunki mogą mieć różne wymiary, kształty, masę czy rozstaw, ponieważ są zbudowane z płyt aluminiowych, łączników i stalowych rozporów. Konkretny szalunek zależny jest od głębokości i szerokości wykopu oraz podparcia gruntu.

Szalunki do wykopów są łatwe w montażu i demontażu, umożliwiają łączenie dodatkowych modułów i można stosować je niezależnie od rodzaju gleby czy warunków pogodowych. Szalunki są zatem niezbędnym elementem na każdym placu budowy. W przypadku mniejszych inwestycji czy jednorazowych prac najlepszym rozwiązaniem może okazać się wynajem szalunków.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.