Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak prawidłowo przeprowadzić szalowanie schodów? – specjalistyczny poradnik

Jak prawidłowo przeprowadzić szalowanie schodów? – specjalistyczny poradnik

Właściwie dopasowany szalunek jest niezbędny w trakcie budowy schodów betonowych i żelbetowych. Tego typu tymczasową konstrukcję możemy wykonać własnoręcznie lub skorzystać z usług firm wynajmujących profesjonalnie przygotowane deskowania. Wypożyczalnia szalunków zazwyczaj ma w swoim asortymencie produkty różniące się wagą, wielkością czy materiałem wykonania, które sprawdzą się przy wykonywaniu rozmaitych betonowych konstrukcji.

Przygotowanie do szalowania

Podstawowe informacje potrzebne do zbudowania schodów powinny być zawarte w projekcie domu. Odczytamy z niego m.in. ich optymalną długość, wysokość, szerokość, układ oraz dokładną lokalizację. Dopiero dysponując tego typu danymi, możemy przystąpić do wznoszenia konstrukcji. Chcąc nieco ułatwić sobie pracę, warto rozrysować schody i stopnie na ścianie. Pozwoli to lepiej zobrazować ich ostateczny wygląd i ustalić, w którym miejscu umieścić ewentualny spocznik. Jako konstrukcja wylewana, schody żelbetowe muszą posiadać wystarczającą liczbę punktów zaczepienia. Chodzi przede wszystkim o zbrojenie do stropu i posadzki w ich dolnej części. Oprócz tego należy uzbroić i wykuć pustaki na spoczynku. Dzięki takiemu uzbrojeniu betonowe schody z czasem nie zaczną pękać w wyniku ciągłych obciążeń. Z kolei do zbrojenia samych schodów przydatne będą podłużne pręty. Ich wymagana ilość powinna być określona w projekcie budowlanym. Dopiero po wykonaniu wspomnianych prac przygotowawczych możemy przejść do deskowania schodów. Jeżeli posiadają one standardową formę i typowe wymiary, warto zastanowić się, czy wynajem szalunków nie będzie lepszym rozwiązaniem niż próba ich samodzielnego wykonania.

Szalowanie schodów żelbetowych krok po kroku

Szalunki wykorzystywane do wznoszenia betonowych stopni, zazwyczaj wykonane są z płyt lub desek. W tym przypadku pracę zaczynamy od ich górnej części i poruszamy się wzdłuż linii biegu schodów. Nie obejdzie się też bez właściwego podparcia szalunku za pomocą np. równomiernie rozstawionych stempli. Jeżeli jednak budujemy betonowe schody zabiegowe, drewniane szalunki nie będą wystarczająco elastyczne. Konieczne będą natomiast listwy lub wodoodporna sklejka. Każda renomowana wypożyczalnia szalunków powinna posiadać je w swoim asortymencie. W tym przypadku deski układamy równolegle do biegu schodów tak, aby stworzyć pochylnię. Następnie mocujemy do ścian klatki schodowej deski ustawione pionowo. Warto dodać, że szalowanie schodów zabiegowych (z uwagi na ich krzywoliniowy spód) będzie nieco bardziej czasochłonne. Dwóch doświadczonych fachowców potrzebuje zazwyczaj od 1 do 2 dni pracy, aby prawidłowo przygotować takie deskowanie. Następnym krokiem jest właściwe rozmieszczenie zbrojenia. Jeżeli szalunek jest wystarczająco wytrzymały i właściwie zainstalowany, z powodzeniem kolejno możemy przejść do zalewania schodów betonem.

Chociaż własnoręczne wykonywanie deskowania nie jest skomplikowanym procesem, zapewne będzie jednak dosyć czasochłonnym zajęciem. Musimy bowiem dokładnie wymierzyć, pociąć, przewiercić i wyrównać poszczególne deski. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków. Należy podkreślić, że zazwyczaj istnieje możliwość zamówienia produktów precyzyjnie dopasowanych do konkretnego projektu schodów.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.