Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak zabezpieczyć szalunki przed sezonem jesienno-zimowym? – poradnik

Jak zabezpieczyć szalunki przed sezonem jesienno-zimowym? – poradnik

Szalunki to konstrukcje wykorzystywane niemal na każdym placu budowy. Ich składowanie i użytkowanie w sezonie jesienno-zimowym wymaga jednak zachowania pewnych standardów.

Czym są szalunki?

Szalunki to formy wykonane z drewna, metalu lub sklejki, które podczas budowy wypełniane są betonem. Szalowanie (inaczej deskowanie) wykorzystywane jest przede wszystkim podczas tworzenia fundamentów budynku oraz innych elementów betonowych (np. schodów, stropów). Szalunki można wykonać samodzielnie lub zamówić gotowe elementy od profesjonalnej firmy. Ze względu na fakt, iż szalunki są konstrukcją tymczasową, która po zakończonej budowie staje się zbędna, bardzo powszechny jest też wynajem szalunków.Dzięki skorzystaniu z usług profesjonalistów prawdopodobnie zaoszczędzimy czas i pieniądze, a szalunki będą dobrze dopasowane i bez problemu wytrzymają napór betonu. Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że wynajem szalunków jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, a zarazem ekonomicznym.

Jak zabezpieczyć szalunki w okresie jesienno-zimowym?

Szalunki mogą być wykorzystywane praktycznie przez cały rok, chociaż nie da się ukryć, że wykonywanie szalowania w okresie jesienno-zimowym jest dość kłopotliwe ze względu na niskie temperatury oraz wzmożone opady deszczu, śniegu czy gradu. W tym czasie należy więc odpowiednio zabezpieczyć szalunki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Konieczna jest przede wszystkim ochrona szalunków przed zamarzaniem. W tym celu stosuje się różne mieszanki, które mają na celu zabezpieczenie drewna i zbrojeń przed niskimi temperaturami i wilgocią. Szalunki warto również pokryć specjalnym środkiem antyadhezyjnym. Wykonując szalowanie zimą, należy ponadto pamiętać, aby fronty deskowania zostały dokładnie oczyszczone i wysuszone. Celem zabezpieczenia całej konstrukcji szalunki można dodatkowo ocieplić, osłaniając je odpowiednimi materiałami (np. włókniną, styropianem czy wełną mineralną).

W przypadku wstrzymania prac budowlanych na okres zimowy szalunki należy składować w miejscu, które nie jest narażone na działanie niskich temperatur i wilgoci. W tym celu sprawdzi się przykładowo garaż lub zadaszona wiata. Dodatkowo należy odizolować je od siebie za pomocą folii lub drewnianych palet. Jeżeli bowiem będą wystawione bezpośrednio na śnieg czy deszcz, to ich konstrukcja może ulec trwałym zniekształceniom.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.