Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jakie elementy wchodzą w skład szalunków stropowych? – poradnik

Jakie elementy wchodzą w skład szalunków stropowych? – poradnik

Szalunki stropowe są systemem podtrzymującym strop, dzięki któremu możliwe jest tworzenie poziomych powierzchni z betonu bez ryzyka, że cała konstrukcja ulegnie zawaleniu. Z tego względu, aby umożliwić wznoszenie wielopiętrowych obiektów, gwarantując jednocześnie bezpieczne warunki pracy na budowie, niezwykle istotne jest, by stosować wyłącznie wysokojakościowe, kompletne szalunki. Zatem, z jakich elementów składają się tego typu moduły?

Płyta szalunkowa trójwarstwowa – zabezpieczenie przed wyciekaniem betonu

Płyty trójwarstwowe do szalunków stropowych wykonywane są z drewna świerkowego i jodłowego, zabezpieczanego dodatkowo żywicą melaminową. Dzięki temu są wodoodporne i można je z powodzeniem wykorzystywać na otwartych budowach. Ponadto są solidne i wytrzymałe, dlatego mogą być stosowane do szalowania stropów betonowych. W tym przypadku warstwy drewna są klejone krzyżowo z ramą, znajdującą się w środkowej warstwie. Dodatkowo krawędzie są obklejane specjalną taśmą, zapobiegającą wnikaniu wody w głąb płyty.

Podpory – niezbędne do przenoszenia ciężaru na niższe poziomy

Przy szalowaniu wykorzystuje się podpory ocynkowane, stalowe lub malowane. Pierwsze z wymienionych są najbardziej wytrzymałe, dlatego najczęściej stosuje się je podczas prac budowlanych. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążenia całej konstrukcji budynku na niższe partie. Z tego względu ważne jest, aby wykorzystywane podpory cechowały się wysoką klasą wytrzymałości. Dzięki temu po zastygnięciu betonowego stropu cały obiekt będzie solidny i stabilny.

Podpory ocynkowane stabilizuje się poprzez użycie dodatkowego elementu zabezpieczającego w postaci trójnoga stalowego. Dzięki ruchomym nogom można go ustawić pod dowolnym kątem nawet w pomieszczeniach o stosunkowo niskim stropie.

Dźwigary drewniane – podpora dla zbrojenia i betonu

Dźwigary, podobnie jak trójwarstwowe płyty, wykonane są z drewna świerkowego lub jodłowego. Ich półki połączone są ze środkiem elementu przy pomocy podwójnego łączenia i kleju wodoodpornego. Zadaniem dźwigarów jest stworzenie konstrukcji podpierającej zbrojenie i beton. Warto dodać, że to od ich ułożenia zależy finalny wygląd stropu i równomierność wylanego betonu.

Przy ustawianiu dźwigarów wykorzystuje się dodatkowy element zabezpieczający w postaci głowicy krzyżowej. Utrzymuje ona dźwigary poprzeczne na właściwym miejscu, zapobiegając ich przypadkowemu osunięciu.

Szalunki stropowe są niezbędne wszędzie tam, gdzie wznoszone są budynki kilkupiętrowe i zachodzi potrzeba wylania betonowego stropu. Istotne jest jednak, aby wszystkie elementy wykorzystywane podczas szalowania były wykonane z materiałów wysokiej jakości. Stanowi to bowiem gwarancję, iż powierzchnia stropu będzie równa i stabilna.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.