Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Kiedy wykorzystuje się szalunki tracone?

Kiedy wykorzystuje się szalunki tracone?

Szalowanie (inaczej deskowanie) to niezbędny proces podczas tworzenia monolitycznych konstrukcji z betonu. Stawianie szalunku zawsze poprzedza na budowie takie prace jak wylewanie fundamentów, wieńców, schodów czy stropów. Mimo że ich podstawowym zadaniem jest utrzymanie wylewki w odpowiedniej ramie do momentu zastygnięcia i można powiedzieć, że są jedynie elementem pomocniczym, to właśnie od ich prawidłowego wykonania będzie zależała solidność najważniejszych części konstrukcji. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców budynku.

Rodzaje szalunków

Ze względu na zastosowaną technologię szalunki możemy podzielić na tradycyjne, najczęściej wykonywane z desek lub płyt wiórowych i nowoczesne szalunki tracone. Dawniej w budownictwie deskowanie zawsze stanowiło konstrukcję tymczasową, którą po zastygnięciu betonu należało rozebrać. Obecnie coraz częściej stosuje się drugą metodę, czyli szalunek, który pozostawia się w wylewce. Technika tradycyjnego szalunku z pozoru wydaje się tańsza, szczególnie, gdy korzysta się z bardzo praktycznego rozwiązania jakim jest wypożyczalnia szalunków. Biorąc jednak pod uwagę ilość czasu, który można zaoszczędzić stosując szalunek tracony, zapewniający bardzo szybki montaż i nie wymagający późniejszej rozbiórki, koszt tymczasowego deskowania może okazać się wyższy.

Kiedy lepszym rozwiązaniem będzie szalunek tracony?

Szalunek tracony to nie tylko skrócenie czasu budowy i potencjalna oszczędność pieniędzy, ale i wyeliminowanie niektórych problemów powstających przy zastosowaniu tradycyjnego deskowania, jak na przykład powstawanie mostków, które negatywnie wpływają na izolację termiczną budynku. Ponadto materiał, z którego wykonuje się szalunek tracony, jest odporny na szkodliwe dla drewna warunki atmosferyczne, wilgoć, korniki oraz pleśnie i grzyby. Z powodu tych zalet rozwiązanie to zyskuje coraz bardziej na popularności, będąc idealnym rozwiązaniem dla tworzenia takich elementów jak fundamenty, wieńce czy cokoły ogrodzeń. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku monolitycznych stropów żelbetowych, dla których rozwiązanie w postaci szalunku traconego jest oczywiście dostępne, jednak ze względu na wysokie koszty oraz bardzo dużą wagę, pociągającą za sobą konieczność montażu za pomocą dźwigu, wykorzystywana jest przeważnie jedynie przez firmy deweloperskie.

Wybierając metodę deskowania budynku, obecnie najczęściej stosuje się odmienne rozwiązania do wykonania wylewek różnych jego elementów. Ponieważ każda z technik szalunku posiada specyficzne dla siebie cechy, w zależności od sytuacji mogące być jej wadą lub zaletą, decyzja, która z nich okaże się tą najbardziej optymalną, będzie różnić się zależnie od rodzaju wznoszonego budynku, jego przeznaczenia, a także w przypadku tworzenia poszczególnych fragmentów konstrukcji.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.