Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Montaż i demontaż szalunków – jak przebiega?

Montaż i demontaż szalunków – jak przebiega?

Szalunki są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Ze względu na fakt, iż na rynku dostępne są różne typy tego rodzaju konstrukcji, możliwe stało się ich precyzyjne dostosowanie do rodzaju realizowanej inwestycji. Z drugiej jednak strony skomplikowało to kwestię ich montażu i demontażu.

Typ szalunku a technika montażu

Dobór odpowiedniego szalunku zależy od bieżących potrzeb konstrukcyjnych. Już sama ich nazwa wskazuje bowiem, do czego powinny zostać użyte. Stąd szalunki ścienne służą do podpierania ścian, a szalunki stropowe są pomocne przy modelowaniu poziomych elementów architektury budynku. Istnieją również szalunki do wykopów, które są niezbędne przy tworzeniu struktur betonowych poniżej poziomu gruntu. Zasady ich montażu i demontażu mogą różnić się w zależności od systemów zastosowanych przez producenta. Zazwyczaj są one jednak zbliżone, a jedyne, o czym należy pamiętać to ściśle określony porządek postępowania.

Przebieg montażu krok po kroku

Jeżeli chodzi o szalunki ścienne, to ich wznoszenie należy rozpocząć od przymocowania pierwszego elementu do podłoża przy pomocy podpory ukośnej. Dzięki temu zostaje on zabezpieczony przed ewentualnym przewróceniem się. Podobnie postępujemy, gdy w użyciu znajdują się szalunki stropowe, lecz ich pierwszy segment instalujemy za pomocą podpory pionowej. Kolejne fragmenty szalunków łączy się za pomocą klamer, ustawiając je w odpowiednich odległościach. Jeżeli instalacja jest niestabilna, konieczne będzie użycie dodatkowych podpór. Po zakończeniu tego etapu powinno nastąpić dołączenie pomostu betoniarskiego oraz barierek pomocniczych, które znacznie ułatwią pracę. Proces montażu szalunków kończy się wykonaniem zbrojenia i zamknięciem formy. Szalunki do wykopów różnią się jedynie zastosowaniem podwójnych komponentów. Obie części szalunku zabezpieczające dwie strony wykopu połączone są bowiem modułem rozporowym.

Demontaż układu

Rozbiórkę trzeba zacząć od usunięcia barierek i pomostu. W kolejnym kroku możemy rozpocząć likwidację głównych elementów, zaczynając od ostatniego zamocowanego. Należy to robić pojedynczo i wraz z podporami. Przy każdej czynności ważne jest zachowanie ostrożności i uprzednie upewnienie się, czy dany człon może być bezpiecznie zdjęty. W przypadku wykopów postępujemy podobnie, lecz tutaj z uwagi na niepodzielność komponentów i ich nieco większe gabaryty, konieczna może okazać się pomoc ciężkiego sprzętu.

Podsumowując, montaż i demontaż szalunków to dosyć wymagające zadanie, ale zastosowanie powyższych wskazówek powinno znacząco je uprościć. Trzeba pamiętać przede wszystkim o właściwym toku postępowania oraz zachowaniu zasad BHP i szczególnej ostrożności.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.