Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Murowanie ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi przy użyciu szalunków

Murowanie ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi przy użyciu szalunków

Szalunki ścienne to rodzaj form budowlanych, których zadaniem jest nadawanie kształtu mieszance betonowej lub żelbetonowej. Z zasady są to konstrukcje tymczasowe wykonywane z różnego rodzaju materiałów (m.in. drewna, płyt wodoodpornych i stali ocynkowanej) i charakteryzujące się możliwością szybkiego i łatwego demontażu. Na jakich etapach wznoszenia budynków przemysłowych oraz mieszkalnych ich użycie będzie niezbędne?

Szalunki ścienne – podstawowe rodzaje

Szalunki ścienne można podzielić ze względu na ich konstrukcję oraz gabaryt. Wyróżniamy zatem deskowania lekko gabarytowe, które mogą być montowane bezpośrednio przez ekipę budowlaną oraz moduły średnio gabarytowe. Szalunki o nieco większych gabarytach charakteryzują się cięższą konstrukcją, podwyższoną wytrzymałością oraz koniecznością wykorzystania do ich montażu ciężkiego sprzętu (np. dźwig HDS). Z tego względu, poszukując firmy, która ma w swojej ofercie szalunki ścienne na wynajem, warto zwrócić uwagę na zakres oferowanych przez nią usług. Najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj zakontraktowanie przedsiębiorstwa, które zajmuje się jednocześnie wynajmem, transportem oraz montażem deskowania. Jeśli chodzi o budowę szalunków ściennych, to wyróżniamy proste deskowania wykonane z drewna oraz bardziej skomplikowane konstrukcje modułowe.

Szalunki ścienne – wykorzystanie

Szalunki ścienne są wykorzystywane przede wszystkim do zabezpieczania otworów w ścianach podczas ich murowania. Wszelkie otwory okienne i drzwiowe muszą być bowiem wzmocnione nadprożami z betonu lub żelbetonu, których zadaniem jest rozkładanie ciężaru konstrukcji bezpośrednio nad otworem. Innymi, równie istotnymi częściami ścian murowanych, które wymagają szalowania, są wieńce okalające i spinającą cały budynek. Szalunki ścienne mogą też pełnić funkcję podporową dla różnego rodzaju ozdobnych elementów elewacyjnych (np. zworników, fasetów, gzymsów czy łuków).

Deskowanie ścian jest jednym z podstawowych etapów wznoszenia budynku. W zależności od skali inwestycji realizator projektu może postawić na samodzielne skonstruowanie szalunków lub skorzystać z oferty z przedsiębiorstwa, które ma w swojej ofercie szalunki ścienne wynajem oraz montaż i transport tego typu modułów.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.