Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Najczęstsze błędy związane z doborem i zastosowaniem szalunków

Najczęstsze błędy związane z doborem i zastosowaniem szalunków

 

Większość współczesnych inwestycji budowlanych obejmuje rozmaite elementy wykonane z betonu. Na estetykę i jakość ich wykończenia mają wpływ nie tylko rodzaj i metoda betonowania, ale również dobór odpowiedniego szalunku. Zaniedbanie tej kwestii może generować wiele błędów, utrudniających terminową realizację projektu. Jakie błędy związane z doborem i zastosowaniem szalunków są popełnianie najczęściej?

Błędy na etapie planowania

Obecny model organizacji budowy zakłada, że decyzje dotyczące szalunków podejmowane są nie przez majstrów, a przez kierowników, którzy zazwyczaj nie mają doświadczenia w stosowaniu deskowania. Przy podejmowaniu decyzji na początkowych etapach inwestycji, popełniane są najczęściej dwa błędy. Pierwszy wiąże się z doborem deskowania z uwzględnieniem jedynie kwestii ekonomicznych (wybór najtańszego rozwiązania). Zwykle jest to równoznaczne z wykorzystywaniem szalunków o nieodpowiednich parametrach. Drugi błąd wynika z niewłaściwego doboru szalunku do danego zadania budowlanego. Bardzo często zamawiana jest również zbyt duża ilość szalunków, co powoduje ich nieefektywną rotację, a w konsekwencji zaleganie konstrukcji na budowie.

Błędy związane z doborem szalunków

Każdy element konstrukcyjny wymaga innego rodzaju szalunków. Wybierając szalunki do wykopów, należy wziąć pod uwagę zupełnie inne czynniki, niż przy wykonywaniu szalunków ściennych. Szalunki do wykopów powinny składać się z lekkich elementów o niewielkich rozmiarach, tak aby użycie żurawia nie było konieczne. W tym przypadku najczęstszym błędem jest stosowanie ciężkiego deskowania bez dźwigu. Z kolei szalunki ścienne wymagają możliwie największych paneli, a typowym błędem jest stosowanie zbyt wielu elementów. Wybierając szalunki stropowe, mamy do dyspozycji wiele różnych systemów, ale nie wszystkie są na tyle uniwersalne, by można było je stosować przy każdym rodzaju stropu. Częstym błędem w przypadku szalunków stropowych jest wykorzystanie systemu tradycyjnego na dźwigarach drewnianych, w sytuacji, gdy projekt zakłada użycie szalunków systemowych. Szalunki do wykopów dzielą się na trzy kategorie: lekkie, średnie i ciężkie. Powszechne jest dobieranie szalunku zbyt lekkiego.

Błędy na placu budowy

Nawet, jeżeli stosowana jest odpowiednia ilość i rodzaj szalunków, na placu budowy mogą pojawić się rozmaite uchybienia. Częstym błędem jest złe przygotowanie szalunku, który w efekcie ulega deformacji podczas wypełniania betonem. Warto zwrócić uwagę również na to, czy wnętrze szalunku nie jest zanieczyszczone, gdyż beton może wtedy przywierać do deskowania. W takiej sytuacji podczas rozszalowywania betonowa powierzchnia prawdopodobnie zostanie zniszczona. Uniknięcie rozmaitych błędów związanych z doborem i zastosowaniem szalunków, wymaga więc odpowiedniej troski i kontroli przebiegu prac na każdym etapie inwestycji.

 

 


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.