Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Naprawy szalunków – jakie elementy będą wymagały regularnego serwisowania?

Naprawy szalunków – jakie elementy będą wymagały regularnego serwisowania?

Na placu budowy wykorzystywane są różnego rodzaju szalunki. W zależności od wznoszonego elementu konstrukcji możemy spotkać szalunki ścienne, szalunki stropowe, a także szalunki do wykopów. Każdy z nich w wyniku eksploatacji ulega niszczeniu i wymaga regularnej renowacji. Tylko dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym zadania realizowane przy ich wykorzystaniu będą w pełni bezpieczne i skuteczne.

Powierzchnia szalunków

Przystępując do naprawy szalunków, powinniśmy zacząć od ich dokładnego oczyszczenia. W ten sposób odsłonimy bowiem wszelkie skorodowane i odkształcone miejsca. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wszelkie elementy metalowe. W przypadku pojawienia się na nich rdzy należy bowiem bardzo dokładnie wyszlifować jej ogniska. Sprawa wygląda podobnie, gdy na powierzchni podpór, dźwigarów czy głowic pojawią się pęknięcia i rysy. Do uzyskania gładkiej powierzchni roboczej najlepiej sprawdzi się papier ścierny. Kolejnym etapem serwisowania szalunków będzie dokładne wypełnienie istniejących ubytków. Warto podkreślić, że jeżeli sklejka, płyta lub poszycie szalunku są uszkodzone, należy niezwłocznie je wymienić.

Kształt szalunku

Kolejnym elementem wymagającym regularnego serwisowania jest kształt szalunków. W przypadku widocznych odkształceń, szalunki poddaje się tzw. prostowaniu. Na zmianę pierwotnego kształtu narażone są głównie szalunki ścienne i szalunki stropowe. Podczas procesu ich konserwacji podpory i dźwigary różnego typu muszą zostać wyprostowane i skompletowane.

Zabezpieczenie konstrukcji

W momencie, gdy szalunki powrócą już do swojego pierwotnego kształtu i należytej funkcjonalności, całość konstrukcji należy zabezpieczyć specjalnymi preparatami antykorozyjnym. Warto podkreślić, że na niszczenie metalu na skutek pojawienia się rdzy w szczególności narażone są szalunki do wykopów. Regularnie przeprowadzane przeglądy, renowacje oraz naprawy szalunków, gwarantują bardziej wydajną, wygodniejszą i bezpieczniejszą pracę. Gładkie, szczelne i odpowiednio wypoziomowane elementy zapewne przyspieszą również realizację danej inwestycji, umożliwiając uzyskanie niemal idealnej płaszczyzny wylewanego betonu.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.