Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Podstawowa klasyfikacja szalunków

Podstawowa klasyfikacja szalunków

Czym są szalunki?

Szalunki, inaczej nazywane również deskowaniem, to formy, dzięki którym można nadać kształt wylewki betonowej. Szalunki wykonane z desek wykorzystywane są przy budowach domów od wielu lat, jednak wraz z rozwojem technologii, powstały nowe systemy szalunkowe wykorzystywane w przeróżnych dziedzinach budownictwa.

Spośród szalunków, można rozróżnić najpopularniejsze 3 rodzaje – ścienne, stropowe i wykopowe.

Szalunki ścienne

Szalunki ścienne, to szalunki służące do tworzenia betonowych i żelbetonowych ścian. Ich konstrukcja pozwala na stworzenie jednolitej bryły betonowej o bardzo dużej wysokości. Często wykorzystywane są przy wykonywaniu szybów windowych, słupów i filarów. Solidne szalunki ścienne gwarantują idealną gładkość ściany, a także zapewniają bezpieczeństwo osób pracujących wewnątrz budynku.

Szalunki stropowe

Najpopularniejszy rodzaj deskowania to szalunki stropowe. Służą one do podtrzymania konstrukcji stropu. Do rozstawienia szalunków stropowych, konieczne jest równomierne rozłożenie stempli podpierających płytę, na którą wylewany jest beton. Dodatkowo, stemple są wzmacniane zarówno przy płycie, jak i przy podłożu, zapewniając najwyższe bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Poza klasycznymi metodami robienia szalunków stropowych, czyli deskach ułożonych na drewnianych stemplach, istnieją zaawansowane systemy szalunkowe, które można kupić lub wynająć. Gwarantują one znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i dokładności.

Szalunki do wykopów

Szalunki do wykopów, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych szalunków, nie służą do podtrzymywania i formowania betonu. Są to bowiem potężne i solidne konstrukcje wykorzystywane do zabezpieczania wykopów. Niezależnie od rodzaju gruntu i głębokości wykopu, szalunki to podstawa w ciężkim budownictwie. Umieszcza się je za pomocą dźwiga/koparki, w wykopie, aby uniemożliwić oberwanie się skarpy i umożliwić bezpieczne zejście pracownika do wykopu. Ich montaż jest bardzo szybki, dzięki czemu nie wpływa na czas pracy, a bezpieczeństwo w przypadkach głębokich wykopów, jest absolutną podstawą.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.