Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Przymrozki i duża wilgotność – czy uniemożliwiają użytkowanie szalunków?

Przymrozki i duża wilgotność – czy uniemożliwiają użytkowanie szalunków?

Szalunki to konstrukcje wykonywane z drewna (rzadziej z metalu), które wspomagają nadawanie odpowiedniego kształtu mieszance z betonu. Nie pozwalają na wypłynięcie betonu z formy, dzięki czemu można uzyskać stabilne elementy o precyzyjnym kształcie. Szalunki sprawdzają się, więc prawie na każdym etapie wznoszenia budynków, a do tego można z nich korzystać przez cały rok. Jednak czy niekorzystne warunki atmosferyczne mają wpływ na funkcjonalność szalunków i czy można je użytkować bez obaw o jakość lanego betonu?

Jak użytkować szalunki w trudnych warunkach pogodowych?

Trudne warunki pogodowe sprawiają, że należy wykonać konstrukcję szalunków z pełną starannością. Ponadto, jeżeli temperatura spada poniżej 0°C, szalunki do wykopów należy dodatkowo ocieplić. Stosuje się w tym celu wełnę mineralną lub styropian. Dzięki temu zalany beton będzie zastygał w temperaturze dodatniej, co ma pozytywny wpływ na jego wytrzymałość.

Szalunki ścienne to z kolei konstrukcje, które utrzymują zalany beton przez dłuższy czas. Kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury i podwyższona wilgotność, należy nawet dwukrotnie wydłużyć czas ich stosowania, aby mieć pewność, że betonowa konstrukcja posiada już odpowiednią wytrzymałość. Bardzo dobrą praktyką jest pokrycie wewnętrznej powierzchni szalunków specjalnym środkiem, który uniemożliwi przywieranie betonu do szalunku.

Podczas budowy domu spotkamy się też na pewno z szalunkami stropowymi. Ich cechą charakterystyczną jest duża powierzchnia dźwigarów, które przytrzymują przyszły sufit. Szalunki, więc bardzo dobrze jest pokryć farbą, która pozwoli na łatwiejsze rozdzielenie desek od zaschniętego betonu. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy proste i gładkie powierzchnie, których nie trzeba będzie poprawiać cementem.

Szalunki to obowiązkowy element każdej budowy. Ich poprawne wykonanie ma wpływ na jakość wykonanej betonowej konstrukcji. W dzisiejszych czasach nawet przymrozki oraz duża wilgotność nie utrudniają ich użytkowania na budowie. Istnieją bowiem sprawdzone metody, które pozwalają na ograniczenie wpływu warunków atmosferycznych na masę betonową.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.