Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Realizacja inwestycji budowlanych jesienną porą – czy niezbędne będą szalunki?

Realizacja inwestycji budowlanych jesienną porą – czy niezbędne będą szalunki?

Jesień zasadniczo nie jest najlepszą porą na prowadzenie prac budowlanych czy konstrukcyjnych. Jednak przy wsparciu odpowiedniego sprzętu, można zminimalizować niedogodności wynikające z niesprzyjających warunków atmosferycznych. W tym przypadku niezbędne mogą okazać się szalunki.

Szalunki do wykopów – gwarancja właściwego zabezpieczenia gruntu

Szalunki do wykopów nie tylko pozwalają zabezpieczyć miejsce prac (szczególnie tych prowadzonych pod powierzchnią gruntu), zwiększyć ich efektywność oraz skrócić czas potrzebny na ich wykonanie, ale są również niezwykle pomocne w przypadku jesiennych deszczy. Dzięki płytom szalunkowym podpierającym ściany wykopu ryzyko osuwania się mas ziemi na dno wyrobiska jest bowiem znacząco zredukowane.

Ponadto szalunki do wykopów, a w szczególności te wykonane z utwardzonego kompozytu abs, są odporne na zmiany termiczne (nie odkształcają się i nie pękają w przypadku nagłych spadków temperatur) i nie chłoną wilgoci, a ich kompaktowa i lekka konstrukcja sprawia, że mogą być z łatwością montowane nawet na podmarzniętym gruncie.

Szalunki do ścian – profesjonalna ochrona konstrukcji

Deskowanie ścienne ma odgrywać rolę wspornika konstrukcji. Jest to bardzo ważna funkcja, zwłaszcza gdy budynek powstaje w miesiącach jesiennych. W takim wypadku szalunki do ścian mają dodatkowo chronić mury przed nadmiernym nasiąkaniem wodą deszczową oraz zapobiegać dostawaniu się deszczówki do wnętrza budynku przez otwory okienne i nadproża. Ich zastosowanie przekłada się również na wyższą jakość wylewek betonowych. Gładka, pozbawiona szczelin struktura ścienna przetrwa zimę bez żadnego uszczerbku. Przede wszystkim nie będzie się do niej dostawała wilgoć, która w przypadku minusowych temperatur mogłaby doprowadzić do rozsadzenia konstrukcji, osłabienia formy czy powstania pęknięć na jej powierzchni. W efekcie szalunki do ścian zastosowane jesienią gwarantują, że na wiosnę nie trzeba będzie przeprowadzać żadnych poprawek.

Szalunki stropowe – efektywna podpora

Zadaniem szalunków stropowych jest stworzenie platformy pozwalającej na wylanie i właściwe uformowanie stropów budynku. Stąd, w kontekście jesiennych warunków pogodowych, mają one do spełnienia podobną funkcję, jak szalunki ścienne. Fakt ten dotyczy przede wszystkim konstrukcji otwartych, które w stanie surowym muszą dotrwać do wiosny. Szalunki stropowe gwarantują, iż wylewka będzie miała idealną formę, co w konsekwencji ochroni budynek przed infiltracją wody z opadów atmosferycznych oraz absorpcją wilgoci. Ponadto krótki czas niezbędny do wyschnięcia struktury zapewne umożliwi szybsze rozpoczęcie kolejnego etapu prowadzonych prac budowlanych.

Szalunki są niezastąpionym elementem w realizacji rozmaitych inwestycji budowlanych. Jednakże to właśnie w miesiącach jesiennych ich użyteczność i funkcjonalność jest szczególnie zauważalna.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.