Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Standardowe i bardziej nietypowe sposoby na wykorzystanie szalunków

Standardowe i bardziej nietypowe sposoby na wykorzystanie szalunków

Wykonywanie szalunków, nazywane też szalowaniem lub deskowaniem to metoda, która polega na skonstruowaniu formy, której wypełnienie mieszanką betonową pozwoli na uzyskanie określonego kształtu. Szalunki najczęściej są wykonywane z drewna, ale dostępne są także moduły z metalu lub innych wodoodpornych materiałów (np. ze sklejki). W budownictwie powszechnie wykorzystywane są szalunki na wynajem, gdyż nie wchodzą one w skład zalewanej betonem konstrukcji i po zdjęciu mogą zostać ponownie wykorzystane.

Standardowe sposoby na wykorzystanie szalunków

Szalunki ścienne, stropowe czy do wykopów to konstrukcje wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Szalowanie ścienne stosowane jest głównie do nadproży okien i drzwi. Może być także dobrym wspornikiem przy konstruowaniu elementów elewacyjnych. Główną funkcją szalunków stropowych jest z kolei stworzenie podpory pod uzbrajanym stropem. Wykorzystuje się w tym przypadku tzw. stemple (podpory), dźwigary (ułożone na podporach), a przy nieco mniejszych powierzchniach – stoliki szalunkowe. Natomiast szalunki do wykopów uniemożliwiają ponowne zasypanie ziemią wykopanego w gruncie otworu. W tym celu wykorzystywane są zwykle obudowy słupowe segmentowe typu boks.

Nietypowe szalowanie

Niestandardowe szalunki są stosowane w przypadku elementów nieregularnych oraz modułów o nietypowych kształtach lub o formach wymagających uzyskania określonej krzywizny. Przykładem takiego szalowania są nadproża łukowe nad okna lub w ścianie, kopuły w stropach, ale także inne konstrukcje o ścianach łukowych (np. fontanny, baseny, oczka wodne). Nietypowe rozwiązania stosuje się także w przypadku wznoszenia większych obiektów, takich jak tunele, mosty czy wiadukty. W takich przypadkach niezbędne będą m.in. wiązary łączone pod dowolnym kątem przykładowo przy pomocy płytki kolczastej. Podsumowując, szalowanie znajduje zastosowanie nie tylko w konstrukcjach standardowych, ale i tych bardziej nietypowych. Firmy budowlane często wykorzystują szalunki na wynajem, ze względu na tymczasowość ich stosowania oraz możliwość ich wielokrotnej instalacji i demontażu.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.