Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalowanie fundamentów – na co zwrócić uwagę?

Szalowanie fundamentów – na co zwrócić uwagę?

Szalunki do wykopów są konieczne podczas wykonywania wszelkich prac fundamentowych oraz ziemnych na placu budowy. Jakie wyróżniamy rodzaje tego typu komponentów? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu lub wynajmu szalunków fundamentowych?

Rodzaje szalunków – szalunki do wykopów lekkie oraz ciężkie

Na rynku znaleźć można dwa podstawowe rodzaje szalunków fundamentowych – szalunki do wykopów lekkie oraz szalunki do wykopów ciężkie. Pierwsze z nich można wykorzystać podczas realizacji drobnych inwestycji, które nie wymuszają dokonywania dużych prac ziemnych. Tego typu szalunki służą bowiem głównie do wylewania płyt fundamentowych. Do ich cech charakterystycznych należy przede wszystkim niska masa (wykonane są najczęściej z drewna, co generuje masę maksymalnie 1400 kg), łatwość transportu (szalunki mogą być transportowane na paletach), relatywnie niska cena (szczególnie w przypadku deskowania), brak konieczności wykorzystywania ciężkich maszyn budowlanych podczas rozładunku oraz skrócony do minimum czas montażu. Jeśli chodzi natomiast o szalunki do wykopów ciężkie, to są one zarezerwowane dla inwestycji wymagających głębokich prac ziemnych (np. budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe). Ich duże gabaryty generują nieco większe koszty, ze względu na konieczność zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego do rozładunku i montażu.

Wynajem szalunków do wykopów czy zakup nowych produktów?

Planując wylewanie fundamentów, inwestorzy stają przed dylematem zakupu nowych szalunków lub czasowego wynajmu już gotowych elementów. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wynajem szalunków do wykopów będzie odpowiedni, zwłaszcza gdy prowadzone przez nas prace mają charakter jednorazowy. Natomiast planując częstsze inwestycje, warto zastanowić się nad zakupem własnych szalunków wykonanych z płyt (najczęściej są to płyty OSB-3, OSB-5 o grubości 18 mm, płyty MFP o grubości 18-21 mm lub płyty wykonane ze sklejki szalunkowej laminowanej papierem impregnowanym) lub też systemów szalunkowych (zbudowane są z gotowych elementów stalowych lub aluminiowych, dlatego charakteryzują się łatwością i szybkością montażu oraz dużą wytrzymałością). Co więcej, wynajem szalunków do wykopów redukuje koszty związane z ich transportem i montażem oraz magazynowaniem poza miejscem budowy po wykonaniu prac. Jednak z drugiej strony wynajem uzależnia inwestora od aktualnej dostępności szalunków (może to być szczególnie istotne w sezonie inwestycyjnym przypadającym w naszym kraju na późną wiosnę, lato oraz wczesną jesień). Prace fundamentowe powinny być poprzedzone dokładną analizą ekonomiczną zakupu lub też ewentualnego wynajmu odpowiedniego systemu szalowania. W każdym przypadku warto wybierać komponenty wysokiej jakości, dopasowane do konkretnych potrzeb danej inwestycji.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.