Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki budowlane a bezpieczeństwo pracy przy realizacji inwestycji

Szalunki budowlane a bezpieczeństwo pracy przy realizacji inwestycji

Szalunki budowlane są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywania konstrukcji betonowych. Moduły tego typu umożliwiają bowiem wykonywanie lekkich nadproży, potężnych stropów czy pionowych elementów betonowych, zapewniając przy tym pełne bezpieczeństwo ekipy budowlanej. Jednak jakie funkcje pełnią określone typy szalunków?

Szalunki stropowe

Szalunki stropowe są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa przy zalewaniu stropu. Podtrzymują konstrukcję do czasu całkowitego zastygnięcia mieszanki, gwarantując uzyskanie solidnego stropu. Można je zdemontować dopiero po związaniu betonu. Szalunki stropowe znajdują zastosowanie przede wszystkim przy wznoszeniu obiektów wielopiętrowych. Podstawą szalunków jest wodoodporna płyta, na którą wylewany jest beton. Dzięki niej można uzyskać gładką, wypoziomowaną powierzchnię stropu. Kolejnymi elementami tego rodzaju szalunków są dźwigary, na których spoczywa ciężar betonu i płyty. Powinny być one w pełni stabilne, tak aby nie doszło do obsunięć masy betonowej.

Szalunki ścienne

Szalunki ścienne są niezbędne do wykonania stóp, ścian piwnic, klatek schodowych, szybów windowych czy słupów. Składają się z wodoodpornej płyty, ramy i dźwigarów. Dzielą się na lekko- i średniogabarytowe. Pierwsze z nich stosowane są w przy lekkim obciążeniu betonem (np. przy nadprożach w otworach okiennych czy jako wsporniki do montowania elementów ozdobnych na ścianach). Natomiast szalunki ścienne średniogabarytowe są masywne i ciężkie, dlatego do ich montażu najczęściej wymagany jest dźwig. W przypadku większych inwestycji, płyty szalunkowe i ramy najczęściej łączone są w cały system szalunkowy. Gotowa ściana ustawiana jest za pomocą dźwigu zgodnie z planem budowy i zabezpieczana odpowiednimi dźwigarami. Umożliwia to uzyskanie solidnej formy do wylewania betonu, która zapewnia ekipie budowlanej bezpieczną pracę. Należy dodać, że montaż i rozbiórka wspomnianych modułów nie są czasochłonne i skomplikowane.

Szalunki do wykopów

Szalunki do wykopów składają się z dwóch stalowych płyt podstawowych oraz czterech rozpór kompletnych. Są niezbędne do prac prowadzonych pod ziemią, ponieważ chronią robotników przed zasypaniem. Najczęściej są stosowane w pracach kanalizacyjnych oraz przy głębokich wykopach. Rozmiar szalunków dobierany jest odpowiednio do rodzaju realizowanych robót. Do prac na dużych głębokościach stosuje się szalunki do wykopów liniowe, które ze względu na duże gabaryty należy montować za pomocą dźwigu HDS. Szalunki budowlane zapewniają bezpieczeństwo przy realizacji inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wyraźnie usprawniają roboty budowlane. Z tego względu stanowią podstawowe wyposażenie każdej profesjonalnej firmy działającej w branży budowlanej.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.