Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki stropowe – podstawowe elementy systemu i ich właściwości

Szalunki stropowe – podstawowe elementy systemu i ich właściwości

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba różnego rodzaju złożonych konstrukcji stropowych oraz słupów wykonywanych z betonu. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w konieczności doboru odpowiednich do danego zadania szalunków systemowych. Jakie są podstawowe elementy tworzące systemy szalunków stropowych? Jak dobrać ich parametry względem wymagań danego placu budowy?

Szalunki stropowe – jakie elementy wchodzą w ich skład?

Szalunki stropowe przeznaczone są do wykonywania różnego rodzaju konstrukcji stropowych. Jednak, aby konstrukcje tego typu spełniały swoje zadania, powinny składać się z następujących elementów:
– Podpory – najlepiej sprawdzą się w tym przypadku podpory ocynkowane lub malowane o regulowanej wysokości. Ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie całej konstrukcji szalunkowej i rozkładanie wywieranego przez nią ciężaru na większą powierzchnię. Ocynkowanie lub pomalowane podpór znacznie wydłuża ich żywotność na placu budowy, gdyż chroni je przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.
– Trójnogi stalowe – wykonane są ze stali ocynkowanej i odpowiadają za lepszą stabilizację podpór.
– Dźwigary – wytwarzane są najczęściej z drewna, co zapewnia im odpowiednią wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej wadze. Dźwigary wraz z podporami stanowią główne elementy odpowiedzialne za przenoszenie ciężaru przyszłego stropu na podłoże. Komponenty te dostępne są w różnorodnych rozmiarach.
– Głowice krzyżowe – elementy, które odpowiadają za połączenie dźwigarów drewnianych z podporami. Zazwyczaj wykonane są ze stali ocynkowanej.
– Płyty trójwarstwowe oraz sklejki szalunkowe – komponenty, na które jest bezpośrednio wylewany beton. Charakteryzują się wodoodpornością oraz zróżnicowaną długością i grubością. Wspomniane parametry dobierane są w zależności od właściwości betonu wykorzystywanego do budowy oraz wymagań projektowych konstrukcji.

Bardzo wytrzymałe i precyzyjnie wykonane podpory ocynkowane, dźwigary, czy też płyty trójwarstwowe i sklejki szalunkowe to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny plac budowy. Łatwe w montażu i mobilne szalunki stropowe zależnie od potrzeb można nabyć na własność lub wypożyczyć na określony czas.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.