Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki z płyt czy szalunki systemowe? – porównanie rozwiązań

Szalunki z płyt czy szalunki systemowe? – porównanie rozwiązań

Szalunki są elementem wykorzystywanym na każdej budowie. Odpowiednio dobrane i przygotowane, pozwalają na wykonanie solidnych konstrukcji betonowych, takich jak fundamenty, stropy, schody, czy nadproża. Inwestorzy mogą zdecydować się na użycie szalunków z płyt lub szalunków systemowych. Każde z rozwiązań posiada określone zalety, które warto wziąć pod uwagę, planując wylewanie elementów betonowych.

Zalety szalunków systemowych

Elementy systemowe zasadniczo dzielimy na szalunki ścienne, szalunki stropowe oraz szalunki do wykopów. Są one wykonane ze specjalnych stalowych lub aluminiowych ram, obłożonych sklejką szalunkową. Wykonując pożądaną konstrukcję, łączy się je za pomocą klamer lub metalowych elementów. Bardzo często ich wymagane wymiary i miejsce przeprowadzenia ściągów zawiera projekt architektoniczny. Konstrukcje tego typu można wykorzystać już na pierwszym etapie budowy – jako szalunki do wykopów, zabezpieczające przed osuwaniem się gruntu. W tym przypadku warto postawić na elementy lekkie o małych wymiarach, które umożliwią szybkie i bezpieczne przygotowanie fundamentów nawet o skomplikowanym kształcie lub nietypowych wymiarach. Szalunki systemowe są przydatne także do wykonywania betonowych ścian, nadproży i wieńców. Stosowane do wylania stropu elementy mają formę płaskiego pulpitu, osadzonego na dźwigarach, podpartych stemplami. Warto dodać, że w przypadku większych paneli, do ich montażu niezbędny będzie odpowiedni dźwig. Wśród zalet szalunków systemowych należy wymienić przede wszystkim dużą stabilność, która pozwala na uzyskanie estetycznej i równej powierzchni lanego betonu. Szalunki tego typu montuje się wyjątkowo szybko, co zwiększa ogólne tempo prac budowlanych. Po zastygnięciu betonu i ich demontażu można je ponownie wykorzystać. Ponadto elementy systemowe można również okresowo wypożyczyć, ograniczając tym samym koszty transportu, montażu czy składowania.

Zalety szalunków z płyt

Często stosowanym rozwiązaniem są również szalunki wykonane z OSB lub MFP. Zasadniczo są one wytrzymałe oraz odporne na rozciąganie i ściskanie. W trakcie ich montażu i demontażu zazwyczaj nie ma potrzeby użycia dźwigu czy innego ciężkiego sprzętu. Konieczne będą natomiast odpowiednie narzędzia do przycinania poszczególnych elementów. Wymaganą konstrukcję z płyt montuje się szybciej niż tradycyjne szalunki z desek. Po demontażu niezniszczone elementy można wykorzystać jako poszycie więźby dachowej czy podłogę na strychu. Ze względu na dużą płaszczyznę, płyty stosuje się najczęściej jako szalunki stropowe. W celu wykonania szalunku o konkretnej nośności należy zastosować odpowiedniej grubości sklejkę. Szalunki do wykopów, ścian czy stropów są niezbędne przy każdej inwestycji budowlanej. Wykonując lane konstrukcje betonowe, warto postawić na szalunki systemowe, które są łatwe i szybkie w montażu oraz niedrogie w wypożyczeniu. Elementy tego typu pozwalają na uzyskanie równej, gładkiej powierzchni, gotowej do dalszych prac wykończeniowych.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.