home firma szalunki do wykopów szalunki stropowe szalunki ścienne transport HDS Aktualności kontakt


Transport i składowanie materiałów budowlanych w trudnych warunkach pogodowych – na co zwrócić uwagę?

Transport i składowanie materiałów budowlanych w trudnych warunkach pogodowych – na co zwrócić uwagę?

Jednym z pierwszych kroków przed rozpoczęciem prac budowlanych jest zakup niezbędnych materiałów. Wiele osób bagatelizuje jednak bardzo ważny aspekt transportu oraz składowania materiałów na posesji, co może przynieść nam przykre niespodzianki w przyszłości. Jak więc z głową rozmieścić materiały budowlane i które z nich należy dodatkowo zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych?

Transport materiałów budowlanych

Zanim zaczniemy rozmieszczać materiały na naszej posesji, należy zamówić ich transport. Priorytetowo powinniśmy potraktować elementy o największych gabarytach, które będą rozładowywane poprzez dźwig HDS (m.in. palety z bloczkami do murowania, dachówka czy szalunki). W takim przypadku duży samochód może nie być w stanie wjechać na posesję i będzie zmuszony wyładować ładunek z poziomu drogi. Palety z materiałem będą więc ustawione na skraju działki w miejscu, do którego będzie jeszcze sięgać dźwig HDS. Należy, więc zostawić dużo wolnej przestrzeni od strony frontowej posesji, a transport zamówić na samym końcu (by wielkogabarytowe elementy nie przeszkadzały przy rozładunku drobnych materiałów konstrukcyjnych czy wykończeniowych).

Jak składować materiały budowlane?

Materiały, które są wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne (np. opady śniegu i deszczu, podwyższona wilgotność, niskie temperatury) powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby nie utraciły swoich właściwości lub nie uległy uszkodzeniu. Wśród najważniejszych zasad składowania materiałów budowlanych w miesiącach jesienno-zimowych należy wymienić: 1. Wszystkie materiały budowlane wrażliwe na wilgoć powinny być składowane pod zadaszeniem (np. blaszany garaż, wiata). Do tego typu materiałów można zaliczyć m.in. cement, klej do siatki czy gips. 2. Materiały do murowania, takie jak bloczki oraz cegłówki, mogą być składowane na wolnym powietrzu, najlepiej na stabilnym podłożu i ułożone na drewnianych paletach. 3. Materiały metalowe muszą być składowane pod zadaszeniem, a długie elementy, takie jak pręty zbrojeniowe powinny leżeć na specjalnych podkładach z cegłówek lub bloczków.

Transport materiałów budowlanych oraz ich rozmieszczenie na posesji dobrze jest wcześniej przemyśleć. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiały, które są duże i ciężkie lub wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe. W ten sposób na placu budowy zagości ład i porządek, a wszelkie prace będą przebiegały bezpiecznie i terminowo.