Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Transport szalunków – jaką metodę wybrać?

Transport szalunków – jaką metodę wybrać?

Szalunki do wykopów, stropowe czy ścienne to elementy niezbędne przy wznoszeniu wszelkich konstrukcji budowlanych. Instalowane są w miejscach, w których powstać mają rozmaite formy wykonane z betonu czy żelbetonu. Szalunki nadają im bowiem odpowiedni kształt i rozmiar.

Do deskowania najczęściej wykorzystywane są komponenty wykonane z drewna. Konstrukcje z desek, mogą być z łatwością zdemontowane i w każdej chwili przewiezione na inną budowę. Podczas prac budowlanych coraz częściej wykorzystywane są również konstrukcje stalowe czy aluminiowe połączone sklejką szalunkową. Najnowszym rozwiązaniem są systemy szalunków z tworzywa sztucznego ABS. Bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane, są to ciężkie, wielkogabarytowe konstrukcje, których transport pod względem logistycznym stanowi nie lada wyzwane.

Rodzaj szalunków i ich transport

Rodzaj deskowania ma wpływ na wybór rodzaju transportu.

Szalunki do wykopów dzielimy na lekkie, średnie i ciężkie. Wszystkie te komponenty służą zabezpieczeniu wykopów, muszą więc charakteryzować się odpowiednią wielkością i trwałością. Przekłada się to na ich wielkość i ciężar. Konstrukcje tego typu nie powinny być transportowane zwykłymi pojazdami, które nie zostały w tym celu odpowiednio zaprojektowane. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku pojazdy wyposażone w dźwigi. Transport HDS to nie tylko bezpieczne dostarczenie modułów na plac budowy, ale również bezproblemowy ich rozładunek, co przy tak ciężkich elementach, ma ogromne znaczenie. Ciągniki siodłowe, wykorzystywane przy transporcie szalunków do wykopów mają odpowiednią ładowność, co pozwala do minimum ograniczyć ilość niezbędnych kursów.

Transport HDS będzie najbardziej odpowiedni, również w przypadku szalunków stropowych. Deskowanie tego typu składa się z wielu części, takich jak: podpory, dźwigary czy stoliki szalunkowe. Tak dużą ilość długich i stosunkowo ciężkich segmentów, w krótkim czasie może załadować i rozładować jedynie pojazd z dźwigiem. Wykorzystując dźwig przy transporcie szalunków stropowych, zapobiegniemy również uszkodzeniu poszczególnych elementów.

Mniej profesjonalny transport możemy wykorzystać w przypadku średnio- i lekkogabarytowych szalunków ściennych. Mała liczba elementów oraz ich niewielki rozmiar i ciężar sprawiają, że montaż tego rodzaju szalunków można wykonać ręcznie, bez udziału ciężkiego sprzętu budowlanego.

Profesjonalny transport HDS

Transport szalunków z powodzeniem możemy powierzyć przedsiębiorstwom, które specjalizują się w tej dziedzinie. Drobne firmy budowalne czy osoby prywatne nie dysponują bowiem odpowiednimi środkami transportu. Przewożenie szalunków w sposób nieprofesjonalny może niestety generować dodatkowe koszty związane z uszkodzeniem modułów czy wydłużać czas realizacji danej inwestycji. Transport HDS będzie w tym przypadku rozwiązaniem idealnym.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.