Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Wykorzystanie szalunków budowlanych zimą – na co zwrócić uwagę?

Wykorzystanie szalunków budowlanych zimą – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób zastanawia się nad zasadnością szalowania w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury utrzymują się poniżej zera i występują wzmożone opady deszczu czy śniegu. Wykorzystanie szalunków budowlanych w tym czasie oczywiście jest możliwe, jednak nie należy do najłatwiejszych i wiąże się z koniecznością wykonania kilku dodatkowych czynności.

Szalunki budowlane

Fundamenty budynku i podstawowe elementy konstrukcyjne muszą spełniać szereg wymagań, takich jak odpowiednia nośność i wytrzymałość. Narażone są bowiem na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników środowiskowych (np. niskie temperatury, nadmierna wilgotność, słabe warunki gruntowe).

Podstawową funkcją szalunków budowlanych jest podtrzymywanie konstrukcji zbrojenia przy betonowaniu. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje szalunków uzależnione od miejsca ich zastosowania przy wznoszeniu budynków. Szalunki ścienne pozwalają wznieść ściany z otworami ściennymi i drzwiowymi. Szalunki do wykopów zabezpieczają wykopy prowadzone na potrzeby rozmaitych robót ziemnych (np. tworzenie fundamentów czy układu kanalizacyjnego). Trzecim typem szalunków są szalunki stropowe, podtrzymujące konstrukcję całego stropu. Bez względu na to, czy wykorzystujemy szalunki do wykopów, szalunki ścienne czy szalunki stropowe, aby nie doprowadzić do katastrofy budowlanej, w warunkach zimowych należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Wykonywanie szalowania zimą

Wśród podstawowych zasad wykorzystania szalunków w miesiącach zimowych, należy uwzględnić m.in.: – Fronty deskowania muszą być odpowiednio oczyszczone i wysuszone, a grunt, chudy beton czy podbudowa (a więc całe podłoże) nie mogą być zamarznięte. W celu zabezpieczenia konstrukcji można dodatkowo ocieplić szalunki. – Mieszanka betonowa musi być przygotowana zgodnie z zaleceniami producenta, a jej parametry dostosowane do panujących temperatur. Możliwe jest dodanie domieszek przeciwmrozowych, które napowietrzają masę i przyspieszają jej wiązanie. – Konieczne jest osłonięcie szalunków odpowiednimi materiałami. Należą do nich oleje, włókniny i tworzywa izolacyjne typu styropian czy wełna mineralna. Można dodatkowo podgrzewać beton dmuchawami, nagrzewnicami, matami grzewczymi czy też promiennikami podczerwieni.

Przy tego typu pracach budowlanych największe ryzyko związane jest z zamarznięciem betonu po rozpoczęciu wiązania, ale przed uzyskaniem przez masę krytycznej wytrzymałości. Prawdopodobnie spowoduje to rozpulchnienie produktu, a więc właściwości danego elementu konstrukcyjnego będą odbiegać od przyjętych norm.

Przerwanie prac budowlanych

Wiele ekip budowlanych, projektantów oraz inwestorów rozważa zaprzestanie niektórych prac związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych czy usługowych w okresie zimowym (np. szalowanie). Tak radykalne kroki nie zawsze są jednak konieczne. Spełnienie określonych warunków zminimalizuje bowiem negatywny wpływ niskiej temperatury na szalunki i pozwoli wykorzystać je podczas zimowych robót.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.