Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Wznoszenie ścian przy użyciu szalunków – specjalistyczny poradnik

Wznoszenie ścian przy użyciu szalunków – specjalistyczny poradnik

Budowa ścian powinna być wykonywana z maksymalną starannością, aby na długo zachowały one swoje właściwości nośne. Zarówno duże przedsiębiorstwa budowlane, jak i drobni przedsiębiorcy, wykorzystują w tym celu szalunki ścienne, które znacząco ułatwiają i przyspieszają proces wznoszenia ścian.

Czym są szalunki ścienne?

Szalunek stanowi tymczasową konstrukcję, która wykonana jest z drewna, płyt, stali lub aluminium. Szalunki ścienne zasadniczo można podzielić na lekko- i średniogabarytowe. Wynika to z faktu, iż są one wykorzystywane do podtrzymywania ścian o różnych właściwościach i odmiennych funkcjonalnościach. Dzięki użyciu szalunków ściennych praca staje się wydajniejsza, a czas realizacji tego etapu inwestycji ulega wyraźnemu skróceniu. Ponadto tego rodzaju moduły cechują się prostą budową i łatwą eksploatacją. Aby zredukować koszt ich zakupu i składowania, można zdecydować się na wynajem szalunków ściennych.

Jak buduje się ściany za pomocą szalunków?

Zastosowanie szalunków ściennych daje możliwość zabezpieczenia wszelkich otworów w ścianach, a w szczególności tych okiennych i drzwiowych. Szalunki ścienne mogą być użyte także jako wspornik dla ozdobnych elementów elewacji. Służą bowiem do nadawania odpowiedniego kształtu konstrukcjom betonowym. Po kilku dniach od zalania mieszanki, gdy beton zastygnie, szalunki są demontowane. Szalowanie z desek jest opcją najbardziej przystępną cenowo, a także stosunkowo łatwą do wykonania. Wyraźnym minusem takiego rozwiązania jest długi czas potrzebny na wykonanie takiej konstrukcji. Szalunki z płyt charakteryzują się z kolei szybkim montażem i łatwością w eksploatacji, ale są nieco droższe.

Szalunki ścienne – wynajem czy kupno?

Jeżeli firma budowlana często wykonuje zlecenia bazujące na betonowych konstrukcjach, lepszym rozwiązaniem będzie zakupów szalunków. Jednak jeżeli podmiot realizuje tego typu prace jedynie sporadycznie, bardziej ekonomiczny będzie wynajem szalunków ściennych. W takim przypadku wyeliminowane zostają również koszty transportu, składowania czy renowacji takich modułów.

Wznoszenie ścian przy użyciu szalunków dedykowanych do tego celu zapewnia większe bezpieczeństwo oraz wzmożone tempo realizowanych prac. Dzięki temu poszczególne etapy inwestycji przebiegają zgodnie z planem, a budynek oddawany jest do użytku na czas.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.