home firma szalunki do wykopów szalunki stropowe szalunki ścienne transport HDS Aktualności kontakt


Z czego mogą być wykonane szalunki?

Z czego mogą być wykonane szalunki?

Szalowanie, zwane również deskowaniem, stanowi formę, której zadaniem jest zabezpieczanie ścian wykopu (szalowania do wykopów) lub nadawanie kształtu wylewanej mieszance betonowej (szalowania stropowe i ścienne). Tradycyjnie wykonywane są one z drewna, ale coraz częściej stosuje się w tym celu również inne materiały. Zatem, z czego mogą być zbudowane szalunki i jak wpływa to na ich funkcjonalność?

Wypożyczalnia szalunków – najpowszechniej wykorzystywane szalowania

Materiał wykorzystywany do wykonania danego szalowania zależy od rodzaju tego typu konstrukcji.

Szalunki ścienne są najczęściej tworzone z desek sosnowych. Popularne są również płyty OSB 3 (płyty nośne dedykowane do zastosowania w warunkach podwyższonej wilgotności), OSB 4 (płyty o większej nośności), płyty MPF (od płyt OSB odróżnia je różnokierunkowy przebieg włókien drewnianych, a tym samym większa wytrzymałość) oraz specjalne sklejki szalunkowe. Ogromną zaletą wykorzystania desek sosnowych jest ich stosunkowo niska cena, a ograniczeniem wydłużony czas montażu oraz brak możliwości ich ponownego wykorzystania. Jeśli chodzi o płyty OSB oraz MPF to montuje się je o wiele szybciej i mogą być użytkowanie wielokrotnie, ale charakteryzują się nieco wyższą ceną zakupu.

Szalunki do wykopów zapobiegają obsypywaniu się brzegów wykopu. W przypadku niewielkich inwestycji najczęściej sięga się po szalowania lekkie i średnie wykonane z blachy falistej oraz trapezowej. Z kolei, jeśli chodzi o szalunki ciężkie, to najczęściej są one konstrukcjami w całości metalowymi wykonanymi z grubych arkuszy blachy. Ostatnim rodzajem szalunków są szalunki stropowe. Składają się one najczęściej z dźwigarów drewnianych lub stalowych, metalowych głowic krzyżowych oraz sklejki lub wodoodpornej płyty trójwarstwowej. Całą konstrukcję wzmacniają podpory stalowe oraz trójnogi wykonane ze stali ocynkowanej. Słowem zakończenia, ciężko wyobrazić sobie współczesny plac budowy, na którym nie wykorzystuje się szalunków. Zważywszy na ich ogromny wybór na rynku, decyzja o zakupie lub wynajęciu konkretnego produktu, powinna być podyktowana skrupulatną analizą.