Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Z jakich materiałów mogą być wykonane szalunki?

Z jakich materiałów mogą być wykonane szalunki?

Stosowanie szalunków jest niezbędne podczas tworzenia konstrukcji betonowych lub żelbetonowych. Do szalowania lub inaczej deskowania najczęściej wykorzystuje się metal, drewno lub płyty (np. ze sklejki wodoodpornej lub wiórowej). Na rynku dostępne są szalunki stałe i tymczasowe, które różnią się przeznaczeniem oraz właściwościami.

Z czego wykonuje się szalunki ścienne?

Szalunki ścienne najczęściej produkowane są z desek sosnowych, płyt OSB-3, OSB-5 lub MFP, a także specjalnej sklejki szalunkowej. Wybór materiału, jakim są deski sosnowe, wymaga większego nakładu pracy, ale pozwala znacząco ograniczyć koszty całej inwestycji. Z kolei płyty montuje się szybciej niż deski, a rozebrane szalunki ścienne z OSB lub MFP mogą zostać ponownie wykorzystane do innych prac budowlanych. Do montażu płyt najczęściej stosowane są szalunki stalowe lub aluminiowe.

Z czego robi się szalunki do wykopów?

Zadaniem tego rodzaju konstrukcji jest zabezpieczenie miejsca wykopu przed osypywaniem, dlatego szalunki do wykopów dzieli się w zależności od typu wykopu na lekkie, średnie oraz ciężkie. Te pierwsze wytwarzane są z blachy falistej lub trapezowej, wzmocnionej ryglami. Ich montaż nie wymaga wykorzystania ciężkich maszyn, a lekkość warunkuje proste i szybkie wznoszenie konstrukcji. Z kolei szalunki do wykopów typu ciężkiego to szalunki stalowe, stworzone z grubej blachy stalowej, która zapewnia konstrukcji odporność oraz wytrzymałość.

Z jakich materiałów wytwarzane są szalunki stropowe?

Szalunki stropowe składają się z kilku elementów. Pierwszy z nich stanowi sklejka lub wodoodporna płyta trójwarstwowa, czyli część pozioma szalunku, która spoczywa na dźwigarach drewnianych, zabezpieczonych głowicami krzyżowymi. Całą konstrukcję wzmacnia się podporami stalowymi i trójnogami, wykonanymi z ocynkowanych rur stalowych, które są odporne na korozję. Należy podkreślić, że szalunki stropowe charakteryzują się bardzo dużą stabilnością oraz wytrzymałością konstrukcyjną.

Dobór odpowiedniego materiału na dany typ szalunku warunkuje przede wszystkim bezpieczeństwo całej konstrukcji. Co więcej, niektóre surowce zużywane do ich wytwarzania, mogą posłużyć na budowie również do innych celów, dzięki czemu ich zakup jest bardzo opłacalną inwestycją.

 

 


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.