Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak dobierać szalunki do wymagań projektowych?

Jak dobierać szalunki do wymagań projektowych?

Szalunki to tymczasowe konstrukcje wykorzystywane do tworzenia betonowych elementów, takich jak fundamenty, stropy lub schody. Pełnią funkcję formy, do której wylewa się beton. Do ich wykonania najczęściej używa się desek lub płyt OSB. Coraz powszechniejsze są także szalunki systemowe. Odpowiednio dobrane wpływają na czas trwania i koszty inwestycji.

Trudności z doborem szalunków

Architekci zajmujący się projektowaniem współczesnych budynków i budowli coraz częściej decydują się na tworzenie elementów o skomplikowanych kształtach. Do ich wytworzenia zwykle wykorzystuje się beton lub żelbet. To z kolei rodzi problemy z przygotowaniem i doborem odpowiednich form. Szalunki ścienne, stropowe i fundamentowe muszą być dobrane w taki sposób, by umożliwić realizację inwestycji, a jednocześnie nie generować zbyt dużych kosztów. Zbyt złożone konstrukcje są czasochłonne w montażu i demontażu, a dodatkowo wymagają zastosowania ciężkiego sprzętu w postaci żurawi wieżowych.

Oszczędne i skuteczne rozwiązanie

Jeśli chodzi o szalunki stropowe, najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe. Są lekkie, funkcjonalne i łatwe do złożenia oraz rozłożenia. Zastosowanie trwałych materiałów pozwala na wielokrotne wykorzystanie wszystkich elementów. Ze względu na postępującą złożoność projektów architektonicznych, coraz więcej firm budowlanych decyduje się na wynajem szalunków. To niezwykle praktyczne i oszczędne rozwiązanie, które pozwala dobierać rodzaj deskowania do konkretnej inwestycji. Korzystanie z usług firm zajmujących się wypożyczaniem szalunków daje dostęp do szerokiego asortymentu, a dodatkowo pozwala uniknąć ponoszenia kosztów przechowywania i magazynowania elementów konstrukcyjnych.

Podsumowanie

Szalowanie to istotny etap każdej inwestycji. Coraz wyższe wymagania projektowe sprawiają, że odpowiedni dobór szalunków nie jest zadaniem łatwym. Prawidłowo wykonane deskowanie powinno spełniać wszystkie wymogi techniczne, mieć uzasadnienie ekonomiczne i nie powodować opóźnień w realizacji inwestycji.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.