Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalowanie stropu – najczęściej popełniane błędy

Szalowanie stropu – najczęściej popełniane błędy

Równy strop to jedno z podstawowych założeń budowlanych. Niestety prace nie zawsze idą we właściwy sposób i jakich błędów należy się wystrzegać i na jakich etapach inwestycji pomyłki występują najczęściej?

Problemy z dopasowaniem właściwego systemu deskowania

Jeden z podstawowych błędów przy tworzeniu stropów dotyczy złego dopasowania systemu szalunku, a nawet takiego, który nie spełnia podstawowych norm bezpieczeństwa. Do szalunków dopuszcza się jedynie pracowników z odpowiednimi uprawnieniami i rozumieniem podstawowych zasad projektowych i właściwości mieszanki betonowej. Kolejny problem to nieszczelność deskowania, a przez to ryzyko wycieku mieszanki betonowej już podczas wysychania. Poprawki w takim przypadku kosztują krocie. Zbyt słaba podpora oznacza złe kształtowanie stropu i zarysowania właściwie niemożliwe do prawidłowego usunięcia. Do niektórych stropów potrzeba przygotowania indywidualnego deskowania, a nie systemowego. Zbrojenie podczas utrwalania mieszanki betonowej nie może się przesuwać i warto cały czas kontrolować przyczepność konstrukcji tymczasowej.

Błędy należy prognozować już na etapie projektowania

Szalunków nie można poprawić podczas betonowania, więc kluczowe staje się przygotowanie zabezpieczeń. W przypadku stropów zaleca się możliwie najmniejsze skomplikowanie konstrukcji i wylewanie betonu bez przerw roboczych. Szalunek ma wpływ na uzyskiwaną powierzchnię mieszanki betonowej po zastygnięciu. Jeżeli szalunek nie posiada warstwy ochronnej, specyficznej faktury antyadhezyjnej to odbija się na wyglądzie stropu, ogólnej estetyce. Jeden z poważniejszych problemów dotyczy dopasowania właściwej konsystencji betonu. Przy odbiorze betonu przyda się sprawdzenie dokumentacji. W razie wątpliwości, co do jakości można sprawdzić mieszankę specjalistycznymi narzędziami. Za czynność odpowiada kierownik budowy.

Wypożyczalnia może pomóc w minimalizacji problemów technicznych

Wynajem szalunków to pewne ułatwienie dla inwestorów zastanawiających się nad bezbłędną budową. Szalunki stropowe występują w wersjach systemowych, spełniających rygorystyczne normy, a wypożyczalnie zapewniają zainteresowanym bezpłatne doradztwo inżynieryjne.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.