Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

W jaki sposób zabezpieczać ziemne roboty budowlane w głębokich wykopach?

W jaki sposób zabezpieczać ziemne roboty budowlane w głębokich wykopach?

Zabezpieczanie ziemnych robotów budowlanych w głębokich wykopach jest niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa, a także zapobieganiu oberwania się, bądź obsunięcia skarpy. Zabezpieczenia stosuje się we wszystkich rodzajach gruntów, bowiem pozwalają uzyskać nie tylko maksymalną wydajność przy jak najkrótszym czasie prac, ale również i wykorzystują w pełni środki produkcji.

Rodzaje zabezpieczania ziemnych robót budowlanych w głębokich wykopach

Istnieją różne rodzaje zabezpieczenia ziemnych robót budowlanych. Wśród nich wymienia się między innymi ściany szczelne, obudowę paryską, obudowę berlińską, mrożenie gruntu oraz szalunek. Ostatni wymieniony rodzaj jest coraz bardziej popularny oraz coraz częściej stosowany.

Szalunek w kontekście zabezpieczania robót ziemnych

Szalunek to inaczej deskowanie, czyli proces obowiązkowy w trakcie wylewania budowlanych elementów betonowych. Ma on podtrzymać zastygający beton, a co więcej – dokładność szalunku przekłada się na solidność wykonanej konstrukcji.

Rodzaje szalunków

Szalunek wybierany jest pod względem wykopów lekkich, ciężkich oraz średnich. Do konstrukcji prostych wybierane są szalunki lekkie, które cechują się niską ceną montażu oraz transportu. Szalunki do wykopów typu cięższego oraz średniego stosuje się między innymi w wykopach głębszych oraz większych placach budowy.

Szalunki do wykopów mają zabezpieczać miejsce wykopu przed osuwaniem się. Deskowanie chroni między innymi robotników, sąsiednie ulice, tory, chodniki oraz budynki, które mogą zostać uszkodzone w wyniku osunięcia się gruntu.

Wymienia się również między innymi szalunki stropowe, które stosowane są w trakcie wykonywania stropów żelbetowych, gdzie deskowanie musi być jak najbardziej dokładne.

Deskowanie, tudzież szalunek jest niezwykle ważny. Gwarantuje on między innymi bezpieczeństwo dla ludzi oraz budynków. Co więcej – ich montaż jest wymagany przez przepisy prawne, które określają między innymi roboty z zakresu przemysłu drogowo-inżynieryjnego oraz prac wodno-kanalizacyjnych.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.