Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Dźwig HDS i jego zastosowanie – kompendium wiedzy

Dźwig HDS i jego zastosowanie – kompendium wiedzy

Dźwig HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy to dźwignia zamontowana na pojeździe ciężarowym lub dostawczym. Cechuje się on szerokim zakresem zastosowania, szczególnie w przemyśle budowlanym i transportowym.

Jak działa dźwig HDS?

Podstawą zasilania tego typu dźwigu jest pompa hydrauliczna, która czerpie moc z silnika spalinowego samochodu, do którego przytwierdzony jest żuraw. Do najważniejszych, stałych elementów konstrukcyjnych, należą przede wszystkim podpory, które stabilizują samochód i dźwig. Podstawą jest też platforma, na której osadzony jest żuraw, a także przytwierdzona do niej kolumna, łącząca platformę z wyciągiem oraz wysięgnik, który pozwala sterować całym ładunkiem. Dźwigi posiadają też elementy zmienne, które można dostosować do rodzaju wykonywanej pracy – system hydrauliczny, hak lub chwytak.

Rodzaje dźwigów hydraulicznych

Dźwigi hydrauliczne można podzielić ze względu na konstrukcję i zastosowanie na: – ogólne – gdzie wysięgnik pracuje w pionie i poziomie, a konstrukcja jest sztywno przytwierdzona do samochodu, – specjalistyczne – wykorzystywane w przemyśle drzewnym, gdzie dźwig wyposażony jest w chwytaki, które umożliwiają transport drewna; zastępują one haki.

Dźwigi różnią się również sposobem montażu. Moduły tego typu najczęściej instalowane są: – za kabiną kierowcy (wykorzystywany głównie w transporcie), – w tylnej części samochodu, ze skrzynią ładunkową, – w środkowej części pojazdu.

Zastosowanie

Żurawie przeładunkowe znajdują zastosowanie w przemyśle budowlanym przede wszystkim przy transportowaniu materiałów na wysokie kondygnacje budynków, przy wznoszeniu szkieletów konstrukcji czy przy wstawianiu okien. Wykorzystywane są też w trakcie załadunku i rozładunku oraz przy rozmaitych pracach montażowych i wysokościowych. Dźwig HDS sprawdzi się również do piętrowania kontenerów czy ścinania gałęzi drzew w ich najwyższych partiach. Warto podkreślić, że transport HDS jest idealnym rozwiązaniem przy ładunkach o dużych rozmiarach lub nietypowym kształcie, których nie da się przewieźć w sposób standardowy. Cały proces przebiega bardzo łatwo i szybko, ponieważ załadunku, transportu oraz rozładunku można dokonać przy użyciu jednego pojazdu. Żurawie używane są również przy przewozie maszyn oraz kontenerów przemysłowych, magazynowych i morskich.

Transport HDS szalunków, ogrodzeń, materiałów budowlanych czy urządzeń to tylko podstawowe przykłady wykorzystania dźwigów. Odpowiednio dostosowane do wielkości i wagi ładunku są w stanie przewieźć niemal wszystko, niezależenie od warunków otoczenia.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.