Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak wykonać szalowanie fundamentów? – poradnik

Jak wykonać szalowanie fundamentów? – poradnik

Fundamenty to jeden z podstawowych oraz najczęściej wykorzystywanych sposobów na posadowienie budynku mieszkalnego czy też przemysłowego. Do ich wykonania zwykle konieczne jest zastosowanie szalunków stworzonych samodzielnie lub gotowych systemów szalunkowych. Jak zatem powinno przebiegać szalowanie fundamentów?

Rodzaje szalunków fundamentowych

Beton można wylewać bezpośrednio do uprzednio wykonanych wykopów jedynie pod warunkiem odpowiedniej spoistości gruntów. W polskich warunkach geologicznych zwykle zachodzi konieczność wykonania tzw. szalowania fundamentów. W przypadku małych i średnich inwestycji ekipy budowlane sięgają najczęściej po szalunki do wykopów lekkie. Ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo niska waga oraz brak konieczności wykorzystywania do ich montażu ciężkiego sprzętu. Do najpopularniejszych modułów tego typu należą szalunki przestawne (demontowane po uzyskaniu przez beton odpowiednich właściwości i przenoszone w inne miejsce), przesuwne (przesuwane na nowe miejsce po uzyskaniu przez beton odpowiednich właściwości) oraz ślizgowe (transportowane na nowe miejsce w płaszczyźnie lica konstrukcji). Natomiast jeżeli chodzi o większe inwestycje budowlane, których plany uwzględniają konieczność wykonania bardzo głębokich fundamentów na trudnym terenie, to bardziej odpowiednie będą szalunki do wykopów ciężkie. Warto dodać, że moduły tego typu charakteryzują się dużą wytrzymałością, ale wymagają zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego (ich masa przekracza zwykle 1400 kg).

Szalowanie fundamentów

Szalunek deskowy jest bardzo czasochłonny w wykonaniu i znacząco podnosi koszty całej inwestycji. Z tego względu inwestorzy coraz częściej decydują się na wynajem szalunków do wykopów. Czasowa dzierżawa gotowych modułów eliminuje bowiem koszty związane z magazynowaniem, transportem i ewentualną odsprzedażą szalunków. Dużą zaletą tego rozwiązania jest również szybki montaż poszczególnych komponentów oraz odpowiednia izolacja betonu od gruntu.

Samodzielnie wykonywane deskowania fundamentów są coraz rzadziej stosowane przez profesjonalne ekipy budowlane. Konieczność ciągłej ekonomizacji działalności biznesowej wymusza bowiem na inwestorach outsourcing wybranych prac budowlanych. Zwłaszcza wynajem szalunków do wykopów z każdym rokiem coraz bardziej zyskuje na popularności.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.