Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Rodzaje i sposoby wykorzystania szalunków, czyli ich rola we wznoszeniu budynków

Rodzaje i sposoby wykorzystania szalunków, czyli ich rola we wznoszeniu budynków

Szalunki są elementem niezbędnym na każdej budowie, gdyż służą do formowania betonu w przypadku konstrukcji, takich jak fundamenty, ściany, stropy czy wieńce. Ze względu na szybkość i wygodę stosowania gotowych elementów, dużą popularnością cieszy się wynajem szalunków o wszelakim przeznaczeniu.

Rodzaje i przeznaczenie szalunków

Na poszczególnych etapach inwestycji wykorzystywane są odmienne rodzaje szalowania. Już w trakcie prac ziemnych niezbędne będą szalunki do wykopów, stosowane przede wszystkim do zabezpieczania osuwającej się ziemi. Gotowe szalunki do wykopów stanowią także formę i podporę dla wylewanego betonu, dlatego mają kluczowy wpływ na jakość powstałego fundamentu. Różne rodzaje lekkich, średnich i ciężkich szalunków do wykopów można łączyć w dowolne moduły, dopasowując je do wymagań inwestora lub projektanta.

Kolejną fazą każdej budowy, w trakcie której niezbędne będą szalunki ścienne, jest wznoszenie pionowych przegród obiektu. Wspomniane szalunki pozwalają na wykonanie betonowych lub żelbetowych ścian, kominów czy silosów. Użycie szalunków ściennych jest gwarancją otrzymania gładkiej, solidnej powierzchni, gotowej do dalszych prac wykończeniowych. Ich ważną zaletą jest też duża mobilność, która znacząco przyspiesza przebieg prowadzonych prac budowlanych.

Po wykonaniu ścian konieczne będzie wylanie stropu. W tym przypadku sprawdzą się szalunki stropowe. Oferowane w formie specjalnie wzmacnianych pulpitów, opartych na stabilnych dźwigarach i podporach, stanowią bowiem wytrzymałe rusztowanie niezbędne do wykonania betonowych płyt. Szalunki stropowe są przystosowane do podtrzymywania znacznego ciężaru, pozwalając na wylanie równego i gładkiego stropu z betonu o wymaganej grubości.

Jeżeli zależy nam na szybkim, a zarazem dokładnym wykonaniu betonowania, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z gotowych systemów deskowań. Wynajem szalunków systemowych znacząco przyspieszy bowiem przebieg prac budowlanych, umożliwiając precyzyjne i bezpieczne wylewanie betonowych elementów konstrukcyjnych.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.