Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak prawidłowo instalować i użytkować szalunki stropowe? – poradnik

Jak prawidłowo instalować i użytkować szalunki stropowe? – poradnik

Szalunki stropowe są wykorzystywane na większości współczesnych placów budowy. Ich głównym zadaniem jest podtrzymanie konstrukcji stropu do czasu uzyskania przez niego pełnej wytrzymałości. Co warte jednak zaznaczenia, pomimo ogromnej popularności tego typu szalowań na etapie ich montażu, użytkowania i demontażu często dochodzi do wielu błędów, które bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo pracowników oraz przyszłych użytkowników konstrukcji. Zatem, jak w sposób prawidłowy użytkować szalunki stropowe?

Szalunki stropowe – podstawowe zasady użytkowania

Najczęściej wykorzystywanym typem szalunków stropowych są tzw. szalunki dźwigarowo-sklejkowe. Na ich konstrukcję standardowo składają się 3 podstawowe grupy elementów – pionowe podpory, poziome dźwigary drewniane oraz poszycie sklejkowe o odpowiednich parametrach zależnych od charakterystyki wylewanego stropu.

Prawidłowo przeprowadzony proces montażu szalunków stropowych składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich są prace przygotowawcze, których celem jest zgromadzenie na placu budowy wszystkich potrzebnych elementów konstrukcyjnych. Następnym krokiem jest rozstawienie pionowych podpór o wyregulowanej wcześniej wysokości (w każdym rogu pomieszczenia powinna znajdować się minimum jedna podpora typu trójnóg) i ułożenie na nich poziomych dźwigarów drewnianych (dźwigary powinny wystawać minimum 6 cm poza oś pionową podpory). Ostatnie kroki to wypoziomowanie konstrukcji przy pomocy nakrętek typu L-hak oraz ułożenie poszycia sklejkowego i przymocowanie go gwoździami lub wkrętami. Na koniec należy pokryć całość płynem antyadhezyjnym, który zapobiega przywieraniu wylewanego betonu stropowego do konstrukcji.

Demontaż podpór może rozpocząć się po ok. 7 dniach od wylania stropu (co drugi rząd podpór powinien zostać zachowany przez 28 dni). W przypadku szalunków podpierających stropy żelbetonowe przenoszące obciążenia konstrukcji czas demontażu szalowania uzależniony jest od osiągniętej przez beton wytrzymałości. Minimalnie powinna ona wynosić 10-14 MPa.

Słowem zakończenia, szalunki stropowe są niezbędne przy realizacji inwestycji wielokondygnacyjnych. Ich nieprawidłowe użytkowanie może jednak doprowadzić do katastrofy lub znacznie wydłużyć czas budowy.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.