Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Na czym polega szalowanie ścian żelbetowych

Na czym polega szalowanie ścian żelbetowych

Żelazobeton to konstrukcja betonowa wzmocniona od środka elementami stalowymi – prętami gładkimi lub żebrowanymi i uformowana za pomocą deskowania. Żelbet charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ścisk i rozciąganie, dlatego najchętniej wykorzystuje się go do tworzenia materiałów konstrukcyjnych.
W procesie budowlanym podczas wznoszenia konstrukcji betonowych czy żelbetonowych istotną rolę odgrywa technologia nadawania odpowiedniego kształtu elementom konstrukcyjnym. Jest wiele metod technologicznych, jednak najpopularniejszy sposób formowania kształtów masy betonowej to szalunek. Szalowanie, inaczej zwane deskowaniem, polega na stworzeniu tymczasowej konstrukcji najczęściej z desek, płyt, sklejki czy metalu (stali lub aluminium). Ważne, aby materiały te były wodoodporne i odporne na działanie betonu. Konstrukcja ma za zadanie stworzyć odpowiednią formę do ukształtowania mieszanki betonowej i podtrzymania betonu, do momentu jego związania.
W zależności od zastosowania, szalunek dzielimy na stropowy i ścienny oraz ze względu na materiał, szalunek dźwigarowy i ramowy.

Szalowanie konstrukcji betonowej polega na:

  • – ustawieniu odpowiedniego szalowania w miejscu wykonania konstrukcji,
  • – w przypadku konstrukcji żelbetowej należy wykonać zbrojenie,
  • – formę należy wypełnić mieszanką betonową,
  • – należy poczekać na związanie betonu – jest to najdłuższy etap, w przypadku dodania substancji szybkowiążących etap ten trwa do 24 godzin. Wytrzymałość beton uzyskuje jednak po ok. tygodniu,
  • – usunięcie szalunku po związaniu betonu,
  • – przestawienie szalunku na kolejny poziom (w zależności od konstrukcji ustawienie poziomu wyżej lub obok),
  • – ustawienie szalunku w nowym miejscu.

Wykorzystując szalowanie systemowe w procesie wznoszenia budynków, można łatwo i tanio tworzyć nawet najbardziej skomplikowane, dowolne kształty i tworzyć konstrukcje od małych do wysoko gabarytowych. Szalowanie żelbetowe szeroko wykorzystuje się w budownictwie wielorodzinnym, budownictwie komercyjnym, przy budowie mostów hal produkcyjnych oraz słupów.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.