Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Piaskowanie szalunków – czym jest i kiedy je wykonać?

Piaskowanie szalunków – czym jest i kiedy je wykonać?

Szalunki to elementy, umożliwiające nadaniu betonu określonego kształtu lub zapobiegnięciu obsypywania się wykopów. Stosuje się je podczas budowy ścian budynku, a także fundamentów, tworząc skuteczną barierę ochronną. Czym jest piaskowanie szalunków i dlaczego należy je wykonywać?

Piaskowanie szalunków – skuteczny sposób konserwacji elementów

Szalunki można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są szalunki indywidualne, które wykorzystywane są jednokrotnie. Następne są szalunki inwentaryzowane, które za sprawą odpowiedniej konserwacji, mogą zostać wykorzystane wielokrotnie. Dla szalunków inwentaryzowanych niezbędne są regularne przeglądy i naprawy. Zaniedbane lub uszkodzone elementy szalunkowe, znacząco obniżają trwałość konstrukcji budynku.

Jednym z najlepszych sposobów konserwacji szalunków inwentaryzacyjnych, jest piaskowanie. Polega ono na usunięciu grubej warstwy zaschniętego betonu z szalunków, która zwiększa ciężar całej konstrukcji i znacząco pogarsza jakość budowy.

Piaskowanie szalunków – kiedy należy wykonać?

Użytkowane przez dłuższy czas szalunki, zawsze są pokryte grubą warstwą zaschniętego betonu. Poza zwiększoną masą całej konstrukcji brak gładkiej powierzchni skutecznie obniża wygląd powierzchni wykonanych z ich pomocą. Wszystkie zaschnięte elementy na szalunkach odbiją się na nowo wylanej powierzchni.

Ilość użyć, po których należy wykonać piaskowanie szalunków, jest kwestią bardzo indywidualną. Najlepiej samemu ocenić, kiedy szalunki wymagają naprawy. Jednym z najlepszych sposobów oczyszczenia powierzchni, jest użycie sprężonego powietrza lub cieczy.

Dlaczego naprawa szalunków jest istotna?

Poza kwestiami estetycznymi wykonanych ścian zaniedbane deskowania wpływają również na stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Piaskowanie szalunków, jest doskonałym sposobem na gładkie i czyste ściany.

Warto również pamiętać, że klienci wynajmujący deskowania na budowę oczekują, że zostaną one dostarczone w pełni czyste i sprawne. Z tego powodu firmy posiadające w swojej ofercie szalunki na wynajem, powinny zadbać o ich stan techniczny.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.