Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Prace kanalizacyjne? Szalunki do wykopów będą niezbędne!

Prace kanalizacyjne? Szalunki do wykopów będą niezbędne!

Wszystkie prace modernizacyjne i budowlane powinny być wykonywane z jak największą starannością i dokładnością, ponieważ błędy czy niedociągnięcie podczas pracy prędzej czy później odbiją się na jakości i trwałości wykonanej usługi. Dlatego, wykonując prace kanalizacyjne, trzeba wykorzystać szalunki do wykopów, dzięki czemu praca przebiegnie w dobry warunkach, a zaplanowane zadania zostaną wypełnione. Co to są szalunki? Czym charakteryzują się szalunki do wykopów?

Szalunki – cechy

Szalunki można nazywać też deskowaniem. Jest to element niezbędny podczas wylewania budowlanych elementów betonowych, na przykład fundamentów, nadproży, stropów czy schodów. Szalunek to nic innego jak forma, do której wlewa się beton. Zadaniem odpowiednio dobranego szalunku jest nadanie pożądanego kształtu zastygającemu betonowi. Jest to forma tymczasowa, jednak wiele zależy od tego jaki szalunek się użyje. Solidność konstrukcji jest determinowana przez odpowiedni szalunek, dlatego jest to element niezwykle ważny podczas budowy.

Szalunki do wykopów

Szalunki do wykopów stosuje się, ponieważ są one potrzebne do zabezpieczenia miejsca wykopu budowlanego i liniowego przed osypywaniem. Szalunki do wykopów pełnią więc funkcję ochronną i używa się ich przede wszystkim dla ochrony pracujących tam osób oraz jako formę zabezpieczenia ulicy, chodników czy budynków, które są blisko miejsca prac budowlanych. Wykorzystanie szalunków jest obowiązkowe, a taki obowiązek nakładają przepisy prawne. Bez szalunków do wykopów nie jest możliwe przeprowadzenie prac kanalizacyjnych czy wodnych oraz robót z zakresu przemysłu drogowo-inżynieryjnego. Szalunki do wykopów zazwyczaj są wykonywane z płyt aluminiowych oraz z rozporów stalowych. W zależności od zastosowania można użyć szalunki o różnej wielkości i o różnej grubości płyty czy też wadze. Najważniejszą informacją jest to, że dzięki szalunkom do wykopów zapewnione jest bezpieczeństwo robotników oraz, że jest to wymóg prawny.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.