Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

W jakich warunkach naturalnych sprawdzą się szalunki do wykopów?

W jakich warunkach naturalnych sprawdzą się szalunki do wykopów?

W każdym miejscu, w którym prowadzone są prace budowlane, niezbędne jest zastosowanie szalunków, czyli konstrukcji nadających odpowiedni kształt mieszance betonowej. Szalunki zazwyczaj wykonywane są z drewna, wodoodpornej sklejki lub metalu. Zasadniczo stosuje się je do budowy fundamentów, ścian oraz stropów. Gdy beton się zwiąże, szalunki są rozmontowywane i mogą być ponownie użyte na budowie.

Zastosowanie szalunków

Szalunki do wykopów są niezbędne przy budowie fundamentów, ponieważ zapobiegają osuwaniu się ziemi, skutecznie zabezpieczają wykopy, zwiększają bezpieczeństwo pracy oraz zapewniają odpowiednią stabilizację konstrukcji, przy zalewaniu zbrojenia betonem. Szalunki do wykopów stosuje się również przy budowie kanalizacji czy tunelów. Natomiast szalunki ścienne wykorzystuje się przy wznoszeniu ścian, gdyż w prosty i szybki sposób umożliwiają one uzyskanie równych powierzchni, które nie wymagają dodatkowego tynkowania. Z kolei szalunki stropowe zbudowane z wodoodpornych płyt, drewnianych dźwigarów oraz stalowych podpór, umożliwiają zabezpieczenie sufitu od spodu.
Na rynku dostępne są szalunki lekkie, średnie oraz ciężkie, które możemy dopasować w zależności od tego, jaki nacisk lub obciążenie przewidujemy na szalunek w trakcie budowy. Konstrukcje lekkie nie wymagają użycia ciężkich maszyn budowlanych oraz są szybkie w montażu i demontażu. Z kolei szalunki średnie stosowane są głównie w budownictwie mieszkaniowym, a ciężkie w przemyśle.

W jakich warunkach sprawdzą się szalunki do wykopów?

Szalunki tego typu mogą być wykorzystywane bez względu na rodzaj gleby. Zarówno na podłożu piaszczystym, jak i gliniastym skutecznie zabezpieczają wykopy, zapewniają stabilność konstrukcji oraz bezpieczeństwo pracowników. W przypadku silnych opadów deszczu lub dużej wilgotności gleby, przed rozpoczęciem prac, należy najpierw odpowiednio osuszyć grunt. Na rynku dostępne są szalunki do wykopów o właściwościach dopasowanych do konkretnych warunków geologicznych, takich jak rodzaj, nośność i głębokość przemarzania gruntu.
Szalunki do wykopów, pomimo że są konstrukcją tymczasową, mają ogromny wpływ na solidność całego budynku, gdyż nadają i podtrzymują odpowiedni kształt betonu przy zalewaniu fundamentów. Z całą pewnością są to rozwiązania bezpieczne i mobilne, które sprawdzą się niezależnie od klimatu czy panujących aktualnie warunków pogodowych.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.