Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Bezpieczny transport materiałów budowlanych. Zleć go!

Bezpieczny transport materiałów budowlanych. Zleć go!

Do przewożenia materiałów budowlanych najczęściej wykorzystuje się transport drogowy. Zróżnicowanie gabarytów i kształtów tego rodzaju ładunków sprawia, że ich transportowanie nie jest zadaniem łatwym. Bezpieczna realizacja zleceń wymaga odpowiedniego doboru sprzętu oraz przestrzegania przepisów regulujących przewóz tego rodzaju ładunków.

Sprzęt dostosowany do potrzeb

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez firmy zajmujące się transportem materiałów budowlanych jest samochód ciężarowy wyposażony w przyczepę bądź naczepę. Przydatne są również platformy niskopodwoziowe, a także pojazdy skrzyniowe. Sprawny rozładunek materiałów umieszczonych na paletach umożliwia samochód ciężarowy wyposażony w dźwig HDS. Materiały sypkie, takie jak kruszywo, czy piasek na plac budowy dostarczane są za pomocą samochodu wywrotki. Przy wyborze pojazdów kołowych, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj przewożonych ładunków, ale również odległość, którą trzeba pokonać, by je dostarczyć.

Prawidłowe zabezpieczenie materiałów budowlanych

Bezpieczny transport materiałów budowlanych wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń i przestrzegania obowiązujących przepisów. Ładunek nie może przekraczać maksymalnej ładowności pojazdu i naruszać jego stateczności. Ciężar powinien zostać rozłożony w sposób równomierny, by nie obciążać zbyt mocno żadnej z osi pojazdu. Materiały sypkie muszą być umieszczone w szczelnej skrzyni osłoniętej plandeką, chroniącą przed rozsypywaniem się ładunku podczas jazdy. Towar przewożony na paletach powinien zostać zabezpieczony za pomocą pasów mocujących i ściągaczy, uniemożliwiających jego samoistne przesuwanie się. Do zabezpieczenia materiałów budowlanych podczas transportu wykorzystuje się również burty oraz ścianki boczne utrzymujące ładunek w odpowiednim miejscu.

Podsumowanie

Bezpieczne transportowanie materiałów budowalnych wymaga wiedzy oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu. Zlecenie wykonania tego rodzaju czynności profesjonalnym firmom pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku bądź uszkodzenia ładunku.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.