Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Dobór szalunku do rodzaju wykopu

Dobór szalunku do rodzaju wykopu

Wykopy wymagają zabezpieczenia w postaci szalunków albo bardziej zaawansowanych systemów przesuwających się wraz z postępem robót. W wypożyczalniach występują deskowania lekkie, średnie oraz ciężkie przydatne na dużych głębokościach. Dlaczego rodzaj wykopu jest tak ważny przy wyborze szalunków?

 

Dopasowanie odpowiedniego szalunku to obowiązek na budowie

Prawo budowlane nakazuje wykonawcom dokładne zabezpieczenie wykopów. Szalunku lekkiego nie można zastosować na terenie trudnym, czy na większej głębokości, ponieważ to ryzyko dla całego personelu i groźba uszkodzenia cięższego sprzętu przy osunięciu się ziemi. Przy instalacji zbiorników albo przy poważniejszych pracach modernizacyjnych sprawdzają się szalunki modułowe z mocnymi, szczelnymi wiązaniami. Szalunki to oczywiście nie jedyny rodzaj zabezpieczeń występujący przy realizacji prac technicznych. Popularne technologie to ściany z grodzic stalowych, mikropale oraz palisady. W każdym projekcie budowlanym należy zaznaczyć rodzaj zabezpieczeń i oznakowanie. Głębsze wykopy często posiadają stały nadzór albo monitoring. Przed wyborem szalunków do wykopów uwzględnia się głębokość, rodzaj gruntu, poziom wody gruntowej i potencjalne możliwości odwodnienia, przestrzeń roboczą, transport pionowy dla pracowników. Niektóre tymczasowe konstrukcje wymagają dodania schodów albo innych zejść dających komfort ewentualnej ewakuacji.

 

Lekkie systemy aluminiowe zwiększają mobilność, szczególnie w przestrzeni miejskiej

Lekkie szalunki do wykopów wykorzystuje się powszechnie przy układaniu kabli, bardziej w strefie miejskiej, czy przy modernizacji rur wodociągowych. Wiele prac kontrolnych przy budynkach wymaga wykopów i dokładnego zabezpieczenia, a w takim przypadku ogromną rolę odgrywają systemy aluminiowe ograniczające nawet koszty transportu. Dzięki wypożyczalniom szalunków wykonawcy na rynku budowlanym osiągają lepszą mobilność i komfort wymiany uszkodzonych elementów. Nie ma również problemu z ich przechowywaniem.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.