Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Klasyfikacja szalunków do wykopów – czym różnią się poszczególne rodzaje?

Klasyfikacja szalunków do wykopów – czym różnią się poszczególne rodzaje?

Zabezpieczenie wykopów to czynność niezbędna przy realizacji większości prac budowlanych czy modernizacyjnych. W wypożyczalniach występuje kilka rodzajów szalunków do wykopów i warto poznać podstawowe różnice w celu ich lepszego dopasowania do własnego projektu.

 

Lekkie szalunki do wykopów – gdzie się sprawdzą?

Szalunki do wykopów w lekkim systemie nie wymagają zastosowania ciężkich maszyn budowlanych i sprawdzają się doskonale w prostych robotach modernizacyjnych, przy rozbudowie sieci wodno-kanalizacyjnej, ale również przy tworzeniu fundamentów. Użytkownik lekkich szalunków oszczędza na ciężkim sprzęcie, na szybkości rozstawiania, na usługach transportowych oraz magazynowych.

 

Lekkie szalunki do wykopów coraz częściej wyróżniają się doskonałymi systemami mocowania zwiększającymi wytrzymałość całej konstrukcji. Większość dobrych wypożyczalni zapewnia klientom montaż i demontaż systemu po zakończeniu prac. To duże odciążenie.

 

Ciężkie szalunki do wykopów – popularne w budownictwie mieszkaniowym

Masywne szalunki do wykopów zdobywają popularność przy realizacji większych inwestycji mieszkaniowych. Ciężkie szalunki wykonuje się z grubszych elementów metalowych wytrzymujących ogromne obciążenia. Inwestor przed wyborem rodzaju systemu musi ocenić warunki techniczne występujące w wykopie, w tym siły nacisku, głębokość. Jeżeli wykop nie jest stabilny warto rozpatrzyć cięższe zabezpieczenia dające ochronę pracownikom, ale generalnie całej inwestycji. Im większa głębokość, tym rośnie potrzeba zastosowania średnich i ciężkich szalunków zgodnie z normami wymuszanymi przez prawo, ale i zdrowy rozsądek.

 

Szalunki do wykopów to obowiązkowy element budowy, wielu prac technicznych, więc warto poświęcić więcej czasu na dopasowanie profesjonalnej wypożyczalni.

 

Najlepsza propozycja to wynajem, a nie budowanie szalunków we własnym zakresie

Nawet ciężkie szalunki występują w systemach do szybkiego rozstawiania i nie wymagają samodzielnego magazynowania. Tym problemem zajmują się wyspecjalizowane wypożyczalnie. Aktualnie to najlepsza forma współpracy inżynierskiej realnie wpływająca na obniżenie kosztów.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.