Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Przy jakich pracach wykorzystuje się ciężkie szalunki do wykopów?

Przy jakich pracach wykorzystuje się ciężkie szalunki do wykopów?

Głębokość wykopu uzależnia zastosowanie konkretnego rodzaju szalunku. Ciężkie systemy przydają się najbardziej podczas stabilizowania trudnego gruntu. Gdzie konkretnie wykorzystuje się ciężkie szalunki do wykopów i czy to wiąże się z wysokimi kosztami?

 

Budownictwo mieszkaniowe oraz przemysłowe

 

Ciężkie systemy szalunkowe sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym oraz przy modernizowaniu większości instalacji, np. wodno-kanalizacyjnych. To prawo dotyczące robót budowlanych w dużym stopniu narzuca specjalistom wypożyczanie jakościowych systemów chroniących pracowników. Źle zabezpieczony wykop to ryzyko dla realizacji całej inwestycji budowlanej. W jaki sposób podejść do wypożyczenia solidnego deskowania? Najważniejsze parametry do analizy to grubość płyt, waga, wymiary, stopień regulacji. Warto postawić na szalunki dopasowane do każdego rodzaju gruntu. Niektóre prace wymagają przenoszenia szalunków, a przy ciężkich płytach pomoc koparko-ładowarki okazuje się niezbędna. Większość wypożyczalni udostępnia konstrukcje modułowe, do samodzielnego złożenia na miejscu. Taka budowa szalunków ułatwia też magazynowanie i transport.

 

Wytrzymałość, czyli najważniejsza zaleta ciężkiego zabezpieczenia wykopów

 

Jeżeli inwestorowi zależy na maksymalnym bezpieczeństwie budowy ciężkie systemy szalunkowe to najlepsze rozwiązanie ze względu na wytrzymałość. To konstrukcje tworzone z metalowych, często aluminiowych podzespołów przydatnych w budownictwie mieszkaniowym, ale też przemysłowym. Koszty wynajmu uzależnia z reguły czas zastygania betonu, ale i tempo innych, organizacyjnych prac. Przy nietypowych robotach można wykorzystać szalunki spersonalizowane, projektowane pod specyficzne potrzeby inwestora.

 

Im głębiej, tym ryzyko zabezpieczenia wykopów rośnie

 

Roboty na dużej głębokości wiążą się z większym ryzykiem i wymagają zastosowania systemów zabezpieczenia o właściwej charakterystyce technicznej. Nie ma od tego odstępstw, nawet ze względu na uwarunkowania prawa budowlanego. Tylko odpowiednio wykwalifikowany personel może podejmować decyzje w zakresie dopasowania technologii. Nie ma tutaj wielkiego miejsca na elastyczność. Wypożyczalnie szalunków ułatwiają życie inwestorom i świadczą usługi transportowe, montują deskowanie na miejscu i zabierają po zakończeniu prac. W większości przypadków po uszkodzeniu elementów to wypożyczalnia odpowiada za szybką wymianę. Wynajem szalunków do wykopów to już powszechne wsparcie inwestycji budowlanych ze względu na oszczędność czasu i optymalizację kosztu zużytych materiałów.

 

Usługi wypożyczalni szalunków to duże wsparcie dla inwestorów na rynku budowlanym

 

Niektóre wypożyczalnie zajmują się nawet odświeżaniem używanych szalunków, a dzięki temu zapewniają niższe koszty współpracy na tak zmiennym rynku. Wszystkie prace instalacyjne i remontowe wymagają zabezpieczenia, a im nowocześniejsza konstrukcja szalunku, tym z reguły lepiej dla komfortu BHP.

 

Rodzaj prac i ich głębokość w największym stopniu uzależnia wybór szalunków do wykopów.

 


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.