Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Ile kosztuje wynajem szalunków na budowę domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje wynajem szalunków na budowę domu jednorodzinnego?

Budowa domu jednorodzinnego bez szalunków to praktycznie zadanie niewykonalne, dlatego trzeba się wcześniej przygotować na poniesienie pewnych wydatków. Najpopularniejsza praktyka to wynajem szalunków ciężkich, lekkich, systemowych powiązanych z płytami. Ile to kosztuje?

 

Gdzie szukać oszczędności i czy wynajem to opłacalny standard?

 

Deskowanie przyda się na pewno przy konstrukcji fundamentów, stropów, ogrodzeń betonowych, ale również schodów. Rezygnacja ze schodów na etapie projektowania domu oraz cięższego ogrodzenia betonowego to dobry pomysł na wygenerowanie pewnych oszczędności. Samodzielne wykonanie szalunków to praktyka nieopłacalna wypierana przez wyspecjalizowane wypożyczalnie. Niektóre wypożyczalnie szalunków rozliczają się z klientami po przemnożeniu m2 na dni, a inne na podstawie sztuk. Cena różnicuje się też od wagi deskowania. Im cięższe, tym droższe ze względu na zużycie materiału do wykonania. Możliwe również, że inwestor zapłaci kaucję, ale zwracaną po realizacji usługi. Wynajem opłaca się najbardziej ze względu na montaż i demontaż konstrukcji przez profesjonalnych podwykonawców. To wypożyczalnia odpowiada za transport i odbiór elementów z budowy.

 

Wzrost cen materiałów budowlanych

 

Stworzenie fundamentów to nawet 25-30% budżetu na budowę, a w ostatnim czasie ceny materiałów budowlanych, szczególnie drewna konstrukcyjnego oraz robocizny rosną właściwie z miesiąca na miesiąc.. Przy wynajmie odpadają naturalnie problemy z przechowywaniem desek, czy z ich serwisowaniem. Użytkownik deskowania nie przejmuje się zabrudzeniami przy wynajmie, ani długoterminowym serwisem. Wydatek uzależnia czas wiązania betonu. Im dłużej, tym gorzej dla budżetu. Inwestor powinien przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych z uwzględnieniem kaucji.

 

Wynajem szalunków to większa opłacalność ze względu na szereg usług dodatkowych ułatwiających życie na budowie.

 


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.