Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak dobrać szalunki do budowy domu jednorodzinnego? Jakich błędów unikać?

Jak dobrać szalunki do budowy domu jednorodzinnego? Jakich błędów unikać?

Szalunki wykorzystuje się do zabezpieczenia konstrukcji przy wylewaniu betonu. Deskowanie sprawdza się przy projektowaniu schodów, stropów, ale też cokołów ogrodzeń czy po prostu fundamentów. Jak wybrać właściwy szalunek i uniknąć typowych błędów?

 

Właściwe podejście do wyboru szalunków stropowych

W przypadku projektowania stropów warto postawić na szalunki systemowe, czyli płyty wodoodporne z regulowanymi dźwigarami, ponieważ to zwiększa bezpieczeństwo i ogranicza ryzyko uszkodzenia ściany nośnej. Źle ustawione szalunki stropowe powodują negatywne zmiany objętości betonu. Warto pamiętać, że to forma stropu uzależnia rodzaj deskowania.

 

Systemowe zabezpieczenie ścian

Szalunki ścienne również występują w wersji systemowej, bardzo lekkiej, ze sporą rozpiętością paneli, a to umożliwia przyśpieszenie prac. Większość szalunków ściennych można wykorzystać ponownie, szybko przenieść na placu budowy i przetransportować na miejsce nowych inwestycji. Z tego powodu wynajem szalunków cieszy się rosnącą popularnością. Daje przewagę kosztową, a wykonawca budowlany nie musi przejmować się magazynowaniem deskowania.

 

Jakie błędy popełnia się przy wyborze szalunków?

  • presja niskiej ceny przy wycenach prac budowlanych,
  • system nieadekwatny do rodzaju konstrukcji,
  • za dużo elementów, czasochłonność przy rozstawianiu,
  • samodzielne tworzenie deskowania, które można wypożyczyć na znacznie lepszych warunkach z transportem, wymianą uszkodzonych elementów i innymi dodatkowymi usługami związanymi z doradztwem inżynieryjnym,
  • szalunki obsługiwane przez pracowników niewykwalifikowanych.

 

Elastyczność szalunków to podstawa

Profesjonalne szalunki to najczęściej wodoodporne, szybko przestawiane i elastycznie łączone panele dopasowane do zróżnicowanych konstrukcji budowlanych. Szalunki systemowe zgadzają się bardziej z normami BHP, a wypożyczone ograniczają zdecydowanie problemy organizacyjne na placu budowy.

Wynajem szalunków sprawdza się na budowach ze względu na dużą elastyczność i wiele usług dodatkowych rozwiązujących problemy organizacyjne.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.