Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak wykonuje się ściany monolityczne i gdzie wykorzystuje się takie konstrukcje?

Jak wykonuje się ściany monolityczne i gdzie wykorzystuje się takie konstrukcje?

Któż z nas, będąc dzieckiem, nie wznosił piaskowych budowli, odciskając ich kształt za pomocą foremek? Nawet nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, jak niewiele dzieli niewinną zabawę od prawdziwego budownictwa, w którym odpowiednikiem foremek są szalunki. Chcesz wiedzieć, jak powstają ściany monolityczne i gdzie się je stosuje? Odpowiedź poniżej.

Żelbetowe ściany monolityczne powstają poprzez wstawienie zbrojenia i wlanie betonu pomiędzy płyty szalunków ściennych. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość, sztywność lub wynikająca z jednorodności wysoka szczelność konstrukcji, czyli m.in.

  • w budownictwie inżynieryjnym (ściany zbiorników, ściany oporowe, ściany zapór, jazów, kominów),
  • podczas wznoszenia budynków wysokościowych,
  • w budynkach i budowlach użyteczności publicznej (ściany basenów, ozdobne elementy architektoniczne),
  • w budowlach militarnych (bunkry, hangary).

Jak wykonuje się ścianę monolityczną?

Montaż szalunku ściennego rozpoczyna się od tzw. otwarcia, czyli ustawienia płyt szalunkowych z jednej strony, spięciu ich, podparciu, zakotwieniu do podłoża i usztywnieniu. W kolejnym kroku wykonywany jest montaż zbrojenia z prętów wraz z wkładkami dystansującymi je od płaszczyzny płyt. Na tym etapie montowane mogą być elementy dodatkowe, jak wkładki dylatacyjne lub węże iniekcyjne do uszczelnień. Następnie ścianę „zamyka się”, ustawiając płyty i skręcając je specjalnymi śrubami, na które nasuwa się rurki dystansowe o długości odpowiedniej do żądanej grubości ściany. W ostatnim etapie pomiędzy płyty wlewany jest beton i zagęszczany wibratorami.

Monolit – ile to kosztuje?

Ściany żelbetowe należą do najdroższych ścian w budownictwie. Ich cenę rekompensuje jednak najlepsza relacja wytrzymałości do grubości i niespotykana w ścianach murowanych sztywność. Nie do przecenienia jest także spektrum ich zastosowań i tempo realizacji.

Jakie typy szalunków ściennych stosować?

Do wykonywania ścian stosuje się szalunki typu ciężkiego, gdyż muszą one:

  • wytrzymać parcie betonu,
  • zapewnić stabilność wznoszonej konstrukcji,
  • mieć odpowiednią odporność na uszkodzenia.

Na rynku dostępnych jest wiele typów szalunków ściennych systemowych, które (co do zasady) są do siebie bardzo podobne.

Odmienne typy szalunków ściennych to szalunki ślizgowe, których używa się podczas wznoszenia bardzo wysokich konstrukcji (np. kominów). W tym przypadku, po zabetonowaniu niższego fragmentu, szalunek przesuwany jest w górę, a czynności powtarzane.

Jeżeli zatem planujemy inwestycję, warto skorzystać z oferty najmu szalunków ściennych. Jest to najwygodniejsza i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż ewentualny zakup wiązałby się z ogromnymi kosztami. Dla przykładu: koszt dzierżawy szalunków ściennych to około 20 zł za 1m2 ściany. Oczywiście cena ta w dużym stopniu zależy od racjonalności ich wykorzystania, a ta z kolei – od prawidłowego organizowania prac na budowie.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.