Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jakie rodzaje deskowania stosuje się podczas budowy domu jednorodzinnego?

Jakie rodzaje deskowania stosuje się podczas budowy domu jednorodzinnego?

Branża budowlana nie jest jednorodną, wąską dziedziną, bo oprócz „rdzenia” posiada zaplecze w postaci mnogości materiałów i usług. Jedną z nich jest rynek szalunków na wynajem. Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego, a nie chcesz błądzić po omacku na budowlanym jarmarku, sprawdź, jakie szalunki zastosować.

Od fundamentów po wieniec

Kiedy prowadzimy prace fundamentowe, najczęściej używamy szalunków lekkich, łączonych na tzw. spinki i łączonych prętami zbrojeniowymi, stabilizowanymi zaciskami mimośrodowymi, znanymi jako „żabki”. Te same deskowania posłużą nam także do wykonania rdzeni żelbetowych i wieńców. Zaszalujemy z nich słupy i boki belek. Ogromną ich zaletą jest możliwość wielokrotnego wykorzystania i szybkość montażu. Właściwie jedyną wadą takich rozwiązań są modułowe wymiary, co niekiedy wyklucza ich zastosowanie lub wymaga wykonania docinek ze sklejki, przez cieśli nazywanych „flekami”.

Odrębną grupą deskowań systemowych są szalunki stropowe. Mogą mieć formę:

  • deskowań tradycyjnych z regulowanymi stemplami, belkami drewnianymi o przekroju dwuteowym i gwoździowanym do nich wypełnieniem sklejką lub płytą wiórową,
  • deskowań rozbieralnych z wypinanymi, metalowymi płytami, które można zdjąć, bez demontażu stempli, co pozwala zwiększyć ekonomikę stosowania (płyty wykorzystujemy do kolejnego fragmentu stropu, a stemple podpierają niższy strop do momentu uzyskania przez niego pełnej wytrzymałości),
  • deskowania zautomatyzowane (wsuwane i wysuwanie spod stropu mechanicznie).

W budownictwie indywidualnym zastosowanie ma właściwie tylko pierwszy z nich. Dzieje się tak gównie z dwóch powodów:

  • wykorzystanie pozostałych rodzajów jest uzasadnione ekonomicznie tylko przy dużych powierzchniach stropów płaskich (bezbelkowych),
  • przy budowie domów jednorodzinnych wykonuje się głównie stropy gęstożebrowe, niewymagające pełnego deskowania (w ich przypadku wykorzystuje się tylko stemple i belki drewniane dwuteowe do podparcia żeber na czas uzyskania pełnej wytrzymałości betonu).

Gdzie wynająć deskowanie?

Oferta wynajmu szalunków jest bardzo rozbudowana i skorzystanie z niej nie powinno nastręczać większych problemów. Na rynku działają zarówno duże, „korporacyjne” firmy, jak i mniejsi, lokalni usługodawcy. Wynajem szalunków może wiązać się z nieco bardziej rozbudowanymi formalnościami, jak konieczność wpłaty kaucji czy posiadanie ubezpieczenia.

Niezależnie jednak od rodzaju towarzyszących wynajmowi formalności, pozostaje on najekonomiczniejszym i, co ważne, najmniej obciążającym środowisko sposobem kształtowania elementów konstrukcji budowlanych.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.