Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Nowoczesne sposoby deskowania – szalunki ścienne

Nowoczesne sposoby deskowania – szalunki ścienne

Branża budowlana nieustannie się rozwija. Chcąc być na bieżąco należy śledzić najnowsze rozwiązania, materiały i sposoby. Jedną z takich nowości jest nowoczesny sposób deskowania, który nazywa się szalunek ścienny. Jest to rodzaj budowania ścian właśnie przy pomocy tego typu szalunku. Natomiast sam szalunek to tymczasowe formy monolitycznej konstrukcji z betonu. Do takiej formy wlewany jest beton lub żelbeton.

Jaki materiał na deskowanie?

Szalunki to element niezbędny podczas budowy. Już od momentu stawiania fundamentów są nieodłączną ich częścią. Do budowy szalunków można użyć desek. Dlaczego akurat taki materiał? Ma on wiele zalet. Pierwszą z nich jest bardzo niska cena. Najczęściej do wykonania szalunku używane są najtańsze deski sosnowe, które dobrze spełniają swoje zadanie. Grubość desek wynosi około 2,5 – 3,2 cm. Biorąc pod uwagę fakt, iż po związaniu się betonu, szalunek jest rozbierany, można dojść do wniosku, że nie warto przepłacać na materiale tej konstrukcji. Inną zaletą deskowania jest to, że są bardzo łatwe w wykonaniu. Dodatkowo, po rozebraniu szalunku, deski można użyć do innej konstrukcji albo sprzedać.

Deskowanie bardzo często jest wykonane także z płyt OSB-3 albo OSB-5 (grubość około 18 milimetrów), jak również z płyt MFP (grubość 18-21 milimetrów) oraz ze specjalnej sklejki szalunkowej, która jest dodatkowo laminowana papierem impregnowanym. Takie deskowanie ma małą przewagę nad szalunkiem z desek. Mianowicie chodzi o szybkość montażu, która w przypadku płyt wypada korzystniej niż w przypadku desek.

Wynajem czy samodzielne wykonanie szalunku?

Szalunek można wynająć, jednak trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych. Natomiast samodzielne wykonanie konstrukcji jest o tyle dobre, że możemy zaoszczędzić pieniądze, a materiały wykorzystać ponownie do innego szalunku albo pozostałych elementów budynku. Jedyną znaczącą inwestycją w przypadku własnoręcznego wykonania szalunku jest czas i zaangażowanie.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.