Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki stalowe – gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Szalunki stalowe – gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Wylewanie fundamentów to jeden z bardziej pracochłonnych etapów budowy, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Szalunki stalowe stanowią rozwiązanie pozwalające usprawnić ten proces, dając możliwość nie tylko skrócić czas, ale także zaoszczędzić pieniądze.

Czym jest szalunek?

Szalunek to tymczasowa konstrukcja, która ma na celu utrzymanie świeżo wylanego betonu w formie do czasu jego zastygnięcia. Tradycyjnie wykonuje się szalunek już na placu budowy, wykorzystując do tego najczęściej niskiej jakości drewno. Zwykle ma on jednorazowe zastosowanie, a przygotowanie wymaga czasu. Można ten problem wyeliminować sięgając po gotowe rozwiązania, wśród których dostępne są również szalunki stalowe.

Szalunki stalowe – zastosowanie

Szalunki stalowe znajdą swoje miejsce przy wylewaniu fundamentów, schodów czy cokołów ogrodzeń. Jednak z powodzeniem będzie można je zastosować również w przypadku stropów, a także ścian betonowych, gdzie wykorzystanie tradycyjnych rozwiązań znacząco komplikowałoby prace (przygotowanie drewnianych szalunków fundamentów wciąż może być warte rozważenia, ale już w przypadku całych ścian czasochłonność przedsięwzięcia znacząco wzrasta). Są proste w użyciu, a poszczególne segmenty można z powodzeniem dopasować do pożądanego kształtu.

Zakup czy wynajem?

Odpowiedź na pytanie o zasadność zakupu szalunków stalowych uzależniona jest od potrzeb. W przypadku firmy zajmującej się wykonywaniem tego typu elementów na budowach jest to jasne – zakup w długofalowej perspektywie bez wątpienia się sprawdzi. Jeśli jest to jednak jednorazowa inwestycja, wtedy wynajem szalunków będzie zdecydowanie bardziej ekonomiczny, nawet jeśli musielibyśmy robić to kilka razy w ciągu roku.

Dzięki zastosowaniu metalowych rozwiązań można znacząco zaoszczędzić czas potrzebny na zabezpieczenie powstających konstrukcji, a także zoptymalizować koszty działania. Są to argumenty nie do podważenia przy podejmowania decyzji o zakupie lub wynajmie szalunków, dlatego warto brać pod uwagę możliwość wykorzystania tej technologii.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.