Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu budowy?

Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu budowy?

Realizacja każdej budowy powinna być wykonana sprawnie, ale musi także uwzględniać kwestie bezpieczeństwa. Prawidłowe ogrodzenie i oznaczenie terenu budowy, wyposażenie pracowników w niezbędną odzież i środki ochrony, to podstawowe wymogi. Jednak w celu zminimalizowania ryzyka zagrożeń, również wykonywanie samych prac powinno odbywać się zgodnie z pewnymi ustalonymi zasadami sztuki budowlanej.

W jakim celu wykorzystuje się szalunek ścienny?

Szalunki są systemami umożliwiającymi bezproblemowe formowanie mieszanki betonowej w celu uzyskania pożądanego kształtu i wielkości danych elementów konstrukcyjnych budowli, które powinny być solidne i nie zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Szalunek ścienny jest jednym z najpowszechniej stosowanych rodzajów, obok szalunków do wykopów, stropowych i słupowych. Wynajem szalunków ściennych jest idealnym rozwiązaniem w celu realizacji każdej budowy, od tej najprostszej po bardziej skomplikowaną.

Szalowanie, częściej określane deskowaniem, to metoda stosowana od setek lat, ale jak w większości technologii, również i tutaj wprowadzane są pewne ulepszenia. W tym przypadku dotyczą one głównie materiałów używanych do konstruowania szalunków.

Rodzaje szalunków ściennych

W przeszłości praktycznie na każdej budowie wykonywano szalunki z desek, które zauważyć można niekiedy jeszcze dziś. Obecnie jednak stosuje się je już tylko do formowania mniejszych elementów betonowych. Bardziej popularne stało się natomiast używanie w tym aspekcie płyt OSB lub w przypadku prac na dużych powierzchniach, szalunków ściennych systemowych. Cechują się one większą trwałością, dają możliwość o wiele sprawniejszej realizacji robót oraz gwarancję uzyskania lepszego efektu, w postaci bardziej równych elementów betonowych.

Wszystkie te zalety powodują, iż wynajem szalunków ściennych systemowych stał się w większości budów jednym z podstawowych punktów, które powinno się spełnić, chcąc otrzymać zadowalający efekt prac.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.