Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Szalunki wewnątrz wykopu – jaką funkcję spełniają?

Szalunki wewnątrz wykopu – jaką funkcję spełniają?

Prace ziemne wymagają nie tylko solidnego projektu, ale również odpowiednich zabezpieczeń, których celem jest ochrona wykopu przed osuwaniem się ziemi. Jedną ze sprawdzonych metod, stosowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa, są szalunki wewnątrz wykopów.

Komfort i bezpieczeństwo pracy na budowie

Każde prace ziemne powinny odbywać się z wykorzystaniem sprawdzonego sprzętu, a także być prowadzone zgodnie z prawem. Według obowiązujących przepisów, wykopy, których głębokość przekracza jeden metr, powinny być odpowiednio zabezpieczone. Szalunki wewnątrz wykopu to jedno z najczęściej stosowanych zabezpieczeń, gdyż są wygodne w montażu, solidne, mocne i trwałe. Doskonale sprawdzają się szczególnie w przypadku pracy na gruntach sypkich, które mają tendencję do osuwania, co utrudnia pracę i wydłuża czas jej wykonania. Szalunki dostępne są w kilku rodzajach, które dobiera się w zależności od rodzaju gruntu oraz prowadzonych w nim prac. Najczęściej wykorzystuje się szalunki słupowe, komory, segmentowe, a także szalunki typu box. Te ostatnie są chętnie wybierane ze względu na szerokie spektrum możliwości ich wykorzystania. Można je wykorzystać w czasie budowy sieci gazowych, wodociągowych oraz ciepłowniczych. Do głębokich wykopów, sięgających nawet dziesięciu metrów, warto natomiast wybrać szalunki słupowe, które podtrzymują grunt z każdej strony, gwarantując bezpieczeństwo podczas prac tak nisko pod poziomem gruntu.

W jakich projektach sprawdzają się szalunki do wykopów?

Szalunki do wykopów sprawdzają się wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace poniżej poziomu gruntu. Poza sieciami komunikacyjnymi, stosowane są również podczas budowy różnego rodzaju obiektów podziemnych, tuneli, przepompowni ścieków, a także linii telekomunikacyjnych i energetycznych. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia nie tylko właściwy dobór rodzaju szalunku, ale również jego jakość wykonania, parametry techniczne i wytrzymałość. Jak każde inne elementy, wpływające na szybkość, sprawność i bezpieczeństwo robót, także szalunki powinny pochodzić od sprawdzonych producentów, gwarantujących najwyższą jakość wykonania i bezproblemowe użytkowanie.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.