Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 602 720 900
Masz pytania? Zadzwoń do nas! +48 602 720 900

Jaką rolę odgrywają szalunki na budowie?

Jaką rolę odgrywają szalunki na budowie?

Szalowanie to jedna z najważniejszych w trakcie wznoszenia budynków czynności konstrukcyjnych. Użycie szalunków usprawnia proces budowy oraz nadaje solidną podstawę obiektom. Prawidłowe szalowanie jest bardzo istotne, ponieważ naprawa popełnionych na tym etapie błędów jest bardzo kosztowna.

Jaką rolą odgrywają szalunki na budowie?

Szalunek to specjalna forma, która nada właściwy kształt wlanej do niego mieszance betonowej. Jest niezbędny do budowania ścian, stropów, słupów i fundamentów. Dzięki niemu powstałe budowle są równe, stabilne oraz bezpieczne.

Konstrukcja z desek szalunkowych była kiedyś najpopularniejsza. Obecnie wykorzystuje się ją najczęściej do mniejszych elementów betonowych, przykładowo pod schody lub do zalewania fundamentów ogrodzeniowych. Profesjonalne szalunki systemowe wykonane są ze stalowych bądź aluminiowych ram. Stalowe przeznaczone są do najcięższych prac budowlanych i wymagają użycia dźwigu. Są bardzo solidne i nadają się do szalowania wielkopowierzchniowego. Natomiast szalunki aluminiowe doskonale sprawdzają się w ręcznym montażu. Wyposażone są w wygodne uchwyty do przenoszenia. Pracę ułatwia również ich niska waga oraz duża wytrzymałość. Utrzymują nacisk świeżo wylanego betonu do 60 kN/m², a stalowe do 80 kN/m².

Korzyści z wynajęcia szalunków na swoją budowę

Samodzielne wykonanie szalunków jest pracochłonne i zajmuje sporo czasu. Nie każdy inwestor posiada też wystarczającą wiedzę budowlaną, umiejętności i doświadczenie, aby prawidłowo je wykonać. Wynajem szalunków jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko pozwala oszczędzić czas, ale także uniknąć dodatkowego stresu. Pozostałe zalety to:

• dostępność różnych rozmiarów oraz możliwość indywidualnej realizacji wymiarów specjalnych
• wysoka wytrzymałość
• stabilność całej konstrukcji
• sprawny montaż
• krótki czas szalowania i rozszalowywania

Podsumowanie

Żadna budowa nie może obejść się bez szalunków. Wynajem szalunków daje bezpieczeństwo użytkowania. Posiadają one bowiem wszystkie niezbędne certyfikaty i przeszły wymagane testy. Sprawiają, że budynek powstaje szybko i jest bardzo wytrzymały.


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.